Chytrá karanténa je něco jako chytrá horákyně

facebook Úřadu vlády

O chytré karanténě se toho hodně namluvilo, ale jako moc chytrá se zatím neukázala. | FOTO: facebook Úřadu vlády

Projekt Chytré karantény změnil garanta. Ministerstvo zdravotnictví, které ho od května zaštiťovalo, si ponechá pouze odbornou stránku. Logistiku, tedy odběrová místa, laboratoře a další, přebírá armáda. Nad tím vším bude bdít nový orgán – Rada pro zdravotní rizika, v čele s premiérem Babišem. Vláda tak částečně vyslyšela hlasy, které upozorňují na to, že systém zatím nefungoval tak, jak by měl.

Jak by ale správně měla chytrá karanténa v praxi fungovat? To stále nikdo neví a bohužel se o tom ani moc veřejně nemluví. Z úst premiéra a minstra zdravotnictví stále slyšíme mantru o chytré karanténě, která ale spíš než cokoli jiného připomíná pohádku Boženy Němcové o chytré horákyni. Co přesně má chytrá karanténa přinést? Co přesně jsou parametry, které budeme hodnotit, které se objeví v novinách. 

Pavel Hofman

Vláda by měla vždy jasně říct buď: „Teď se to daří, parametry fungují, chytrá karanténa funguje“, nebo: „Teď se to nedaří, chytrá karanténa nefunguje.“ V posledních dnech slyšíme, například z úst vicepremiéra Hamáčka, že chytrá karanténa nefunguje. Ale proč? Co je tím číslem, které nám říká, že chytrá karanténa nefunguje?

Bohužel, z posledních mediálních vyjádření nabývám dojmu, že ani členové vlády, ani vládní poslanci, kteří jsou členy sněmovního Výboru pro zdravotnictví, netuší, jaké jsou parametry posuzování toho, zda projekt Chytré karantény funguje. Jednohlasně jsme kritizovali například skutečnost, že pacienti se výsledky testování dozvídají pozdě. Pokud měla právě Chytrá karanténa přinést zlepšení, těžce se jí to nepovedlo. Systému se také očividně nedaří, aby zajišťoval fungování trasování tak, jak má. 

Říká se, že ten, kdo neměří, ten neřídí. Soudě dle tohoto rčení se nyní zodpovědné orgány topí v chaosu.  Účelem Chytré karantény bylo mimo jiné přinést čísla a parametry, podle kterých budeme moci vyhodnocovat funkčnost a efektivitu celého projektu. Nic takového nikdy nezaznělo. 

Pro mě je chytrá karanténa druhý díl pohádky o chytré horákyni. Měli jsme chytrou horákyni, teď máme Chytrou karanténu. Chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani svlečená. Chytrá karanténa ani nefunguje, ani funguje.

Autor je místopředseda TOP 09, lékař a poslanec

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner