Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se snaží získat další Rusy jako špiony. Zveřejnila video, které je zaměřené na vysoce postavené úředníky ve službách Moskvy, a vybízí je, aby řekli pravdu o systému prošpikovaném prolhanými patolízaly.
Ředitel CIA William Burns se v červenci vyjádřil, že nespokojenost některých Rusů s válkou proti Ukrajině vytváří vzácnou příležitost naverbovat špiony, kterou si CIA nenechá utéct, připomněla agentura Reuters.
Video ukazuje smyšleného ruského úředníka v zasněženém jakoby ruském městě, který se potýká s deziluzí poté, co ho na kariérním žebříčku přeskočili všichni, kteří na rozdíl od něj bez skrupulí překrucovali pravdu. Sám má ale svědomí, a tak se rozhodl navázat utajený kontakt s CIA. „Lidé okolo vás možná nechtějí slyšet pravdu. Ale my ano,“ ujišťuje video a podrobně popisuje způsoby, jak se utajeně spojit se službou, jejíž ústředí je v Langley v americkém státu Virginie.
„CIA chce znát pravdu o Rusku. Hledáme spolehlivé lidi, kteří tuto pravdu znají a mohou nám ji říci. Vaše informace může být mnohem cennější, než si myslíte,“ praví se v popisku k videu. „Vysoce si ceníme a vážíme lidí, kteří jsou ochotni s námi komunikovat. Chráníme všechny, kdo s námi pracují, po celém světě. Je to naše profesionální povinnost,“ ujišťuje zpravodajská služba. Jasně přitom dává najevo, o koho má zájem: „Jste vojenský důstojník? Pracujete v rozvědce, v diplomacii, ve vědě, vyspělých technologiích, anebo máte do činění s lidmi, kteří se tím zabývají? Máte informace o ekonomice anebo o nejvyšším vedení Ruské federace? Spojte se s námi.“
Po velkém selhání při teroristických útocích z 11. září 2001 a v americké válce v Iráku si americké a britské výzvědné agentury dělají nárok na zpravodajské vítězství nad ruskou invazí na Ukrajinu, protože předem varovaly před plány Kremlu, napsala agentura Reuters. Připomněla, že v Moskvě je pro západní špiony tak obtížné působit, že za sovětských dob sepsali „moskevská pravidla“, aby se chránili před podlehnutím sebeuspokojení. Pravidla byla aktualizována pro soudobé Rusko.
Rusko obviňuje Británii a Spojené státy, že podporují Ukrajinu, aby snadněji rozdělily Rusko a uchvátily jeho přírodní bohatství. Tato tvrzení Washington a Londýn popírají.
Ruský prezident Vladimir Putin, který jako důstojník sovětské tajné služby KGB sloužil v někdejším východním Německu, obnovil v Rusku přinejmenším část vlivu kdysi mocných zpravodajských služeb. Ale CIA tvrdí, že vládce Kremlu byl před svým rozhodnutím napadnout sousední zemi špatně informován o skutečné situaci na Ukrajině.
CIA si už na jaře zřídila kanál v populární aplikaci Telegram, aby využila i této možnosti k verbování Rusů. Kanál už má tisíce sledujících, upozornil tehdy zpravodajský server Meduza. „Je možné, že lidé okolo vás nechtějí slyšet pravdu. My ano,“ zdůrazňovalo už tehdy video vybízející Rusy k tomu, aby se podělili s americkými zpravodajci o informace. Toto video je dostupné i na dalších účtech CIA na sociálních sítích a zaznamenalo už více než 2,5 milionu zhlédnutí.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová tehdy označila kanál CIA na telegramu za „velmi příhodný pro sledování“ všech, kdo se na CIA obrátí. „Jsem přesvědčen, že naše zvláštní služby náležitým způsobem sledují tento prostor. Vycházíme z toho, že CIA i další západní zvláštní služby neochabují ve své aktivitě na území naší země,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.