CIA zveřejnila odhad padlých ruských vojáků na Ukrajině. Jde o velké ztráty, tvrdí

Charkov (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Charkov | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Zanedlouho to bude již pět měsíců, co Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Pod záminkou ochrany ruských zájmů a menšin plánoval Kreml svého souseda obsadit během několika dní. Jak byl tento předpoklad chybný, nám nyní nedokazuje pouze doba trvání konfliktu, ale také obrovské ztráty mezi ruskými vojáky.

Počty mrtvých na obou stranách konfliktu se k veřejnosti z důvodu jejich tajnosti dostávají téměř výhradně skrz třetí strany. Podle informací, které poskytl ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, mělo na Ukrajině přijít o život okolo 15 tisíc ruských vojáků, dalších 45 tisíc má potom být zraněných a z toho důvodu boje neschopných. Informovala o tom agentura Reuters. Burns dále dodal, že jde o poměrně velké ztráty.

Ruský okupační tanky na Ukrajině (Mvs.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vysoce postavený důstojník britské armády pak tvrdí, že podle jejich informací se ruské ztráty pohybují okolo 50 tisíc mužů. Nedodává však, zda se v tomto případě jedná pouze o nebojeschopnost či přímo smrt konkrétních vojáků.

Na čem se však všechny strany shodují, je fakt, že ztráty Ukrajiny nebudou vzhledem k zuřivosti bojů o mnoho nižší. Ty však tato strana konfliktu z důvodu strategické výhody nad nepřítelem až do konce invaze nehodlá zveřejňovat. Ovšem co se týká jejich protivníka, tvrdí, že podle jejich informací mají být počty padlých na ruské straně necelých 40 tisíc vojáků. Rusko se k této informaci staví s odporem a zveřejňuje pouhých 1351 mrtvých.

Ruská armáda měla od začátku bojů přijít také o nemalé množství techniky. Její počet se vlivem těžkých bojů měl snížit až o jednu třetinu. Na vině by v tomto případě měla být především velmi neefektivní taktika, kterou používalo sebevědomé ruské vojsko na počátku války.

Zde však přišlo pozvolné vystřízlivění poté, co se propaganda setkala s realitou přímo na bojišti. Proto z „osvobozujících průvodů“, které nakráčely do ukrajinských měst, velení přesedlalo k využití těžké dělostřelecké palby, kterou srovnává pozice protivníka se zemí. „V některých ohledech se ruská armáda dostala zpět do pohodlnější pozice – využívá své převahy a palebné síly na velké vzdálenosti, aby ukrajinské cíle efektivně ničila a kompenzovala slabiny, které ruská armáda stále má,“ popsal šéf CIA Burns.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články