Cíl číslo jedna. Rusové neuhlídali dokumentaci Kerčského mostu na Krym

Stane se most na Krym cílem ukrajinského útoku? (Rosavtodor.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Stane se most na Krym cílem ukrajinského útoku? | FOTO: Rosavtodor.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Podle ukrajinských zdrojů se ukrajinské rozvědce podařilo získat tajnou dokumentaci Kerčského mostu, který spojuje anektovaný Krym s ruským územím. Dá se očekávat, že se most v dohledné době stane cílem útoku.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je ochrana mostu dokonale zabezpečena a je v naprostém bezpečí. „Je však těžké brát vážně prohlášení o naprosté bezpečnosti od lidí, kteří nejsou schopni zajistit uchování technické dokumentace strategického objektu,“ prohlásil nejmenovaný zdroj z řad ukrajinské rozvědky. Peskov však tvrdí, že most chrání ruská armáda, a že je tedy v naprostém bezpečí.

(Týdeník FORUM)

Dokument, který se Ukrajincům podařilo získat, je veskrze strategický, neboť obsahuje maximálně podrobné informace o terénu, povrchu silnice, mostních pilířích, konstrukcích na ochranu proti sesuvu, rampách, ale i celé infrastruktuře areálu.

„Most je cílem číslo jedna, který je třeba zasáhnout,“ prohlásil generálmajor ozbrojených sil Ukrajiny Dmytro Marčenko. Podle něj útok na most přitáhne pozornost a také zamezí možnostem, jak z Ruska na Krym přesouvat pozemní cestou posily okupační armády.

Dvojitý most o délce přibližně 19 kilometrů nese čtyřproudou silnici a dvě železniční koleje. Přes hladinu moře se klene v délce přes 6 kilometrů, zbytek pak stojí nad pevnou zemí. V místě mostu je moře hluboké okolo 18 metrů a most nesou pilíře tvořené ocelovými rourami o průměru 142 centimetrů. Stavbu slavnostně otevřel Vladimir Putin 15. května 2018.

V souvislosti s jeho výstavbou uvalila Evropská unie sankce na čtyři firmy, které se na jeho stavbě podílely. Šlo o Krymskou železnici, První krymskou pojišťovnu, Ředitelství železniční výstavby Berkakit-Tommot-Jakutsk a projekční kancelář Lenpromtranspojekt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]