MUDr. JAN CIMICKÝ k tragédii v Brodě: Prevence je nemožná

Eric Drooker

Události v Uherském Brodě jsou nepochybně velikou tragédií a bude velmi obtížné hledat někoho, kdo by na sobě nesl větší část viny. Je bohužel nepochybné, že psychické reakce u člověka mají nespočet variací, a to i u tak zvaně „zcela zdravého člověka“. Základním obranným mechanismem, který se týká nás všech, je buď útok, nebo útěk. Útěk by znamenal spíše autoagresi, útok se projeví agresí vůči okolí. Nelze předem jednoznačně předvídat, jak kdo z nás zareaguje, a proto je prevence nemožná. I člověk zdánlivě vyrovnaný a klidný může překročit své limity a zareaguje nepochopitelně.

V tomto případě máme jen informace vycházející zprostředkovaně z okolí a z policejních zdrojů. Podle toho se zdá, že střílející muž prožíval dlouhodobou frustraci ze ztráty zaměstnání, a navíc ho jistě poznamenalo soužití s psychicky nemocnou manželkou. Je již zcela nepochybné, že nezaměstnanost, ztráta zaměstnání a nemožnost najít vhodné jiné vede u člověka k projevům stresového selhávání a mezi příznaky  se může objevit vedle případné nespavosti, deprese a úzkosti, také dráždivost, vznětlivost a případně navenek obrácená agresivita.

Významnou informací je i znepokojení okolí a příbuzných, kteří upozornili, že v chování muže je cosi podivného, proto jej také pozvali ke kontrole. Vyplynulo z toho, že do té doby asi byl psychicky zdráv, snad spíše uzavřený a podivínský. Protože i zcela „zdravý“ člověk se může vlivem okolností změnit,  byla kontrola psychického stavu opodstatněná a na místě. Stav se však vyvíjel příliš rychle a překotně, což asi již nebylo možné ovlivnit.

Možná že tu hraje roli i soužití s duševně nemocnou manželkou, která, pokud je skutečně léčenou psychotičkou, zřejmě měla bludné představy, reagovala nepřiměřeně a manžel, uzavřený s ní v jednom prostředí, mohl přijmout její halucinatorní a bludné produkce. Tedy, že je jí ubližováno, ostatní ji pronásledují a podobně. V součtu jeho pocitů ublíženosti to pak mohlo dát dohromady takzvanou „ folie a deux“, což je stav, kdy zdravý člověk přijme bludnou produkci svého souputníka za svou a tvrdí stejné věci jako on. Rozdíl je v tom, že když se tito lidé od sebe oddělí, ten zdravý po čase přestane produkovat bludy, zatímco nemocný stav nemocného se nemění.

Vzhledem k nedostatku přesných informací toto nelze posoudit. Faktem zůstává, že všechno vyústilo v nevratnou tragédii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]