Čin, nad kterým zůstává rozum stát. Vzácný kostel v Gutech zapálila trojice mladíků úmyslně

reproyoutube

Po ničivém požáru kostela Božího těla stojí v troskách osamocený kříž. Obyvatelé v Třinci-Gutech jej vnímají s nadějí, zároveň však cítí smutek. Jako by shořelo něco v nás, uvedla jedna z obyvatelek. Hrozivé je však zjištění, že požár nevznikl od svíčky, jak se zpočátku spekulovalo, nýbrž že byl spáchán záměrně.

Policie v souvislosti s požárem obvinila tři lidi, jeden z nich je mladistvý. Co  je vedlo k tomu, aby zapálili kostel z 16. století a obrátili tak kus historie během jednoho letního večera v prach, tuší jen oni sami.

Čin, nad kterým zůstává rozum stát, historická škoda nevyčíslitelná. Nadějí pro obyvatele je vypsání sbírky a uspořádání charitativního koncertu, který zvažuje starostka Třince Věra Palkovská. Uvažuje se i o postavení jeho repliky, na kterou chce město získat dotaci. „Dáme síly dohromady, aby kostelík stál,“ slíbila starostka v České televizi.

Kostel Božího těla v Gutech byl nejstarším dochovaným dřevěným kostelem na Těšínsku. V samotném kostele se nacházela řada mimořádně cenných hmotných památek, včetně výzdoby. V letech 2011–2012 prošel kostel náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner