Čína bude do roku 2049 nejmocnějším státem světa

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Nedávná návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu způsobila mimořádný rozruch. Čína reagovala několikadenními vojenskými manévry v okolí ostrova. Přitom narušila jak vzdušný prostor, tak teritoriální vody Tchaj-wanu. I když rozsah cvičení byl výjimečný, nejde v principu o nic nového. Peking totiž čím dál otevřeněji hrozí Tchaj-peji, že připojení k pevninské Číně provede silou.

Komunistická Čína byla od nepaměti ambiciózní. Dobře to popisuje kniha „The Hundred – Year Marathon“ (Sto let trvající maraton) amerického autora Michaela Pillsburyho. Na základě rozhovorů s někdejšími vysoce postavenými komunisty, kteří z Číny uprchli, tvrdí, že cílem Pekingu bylo a je nahradit Spojené státy v roli světové supervelmoci do roku 2049. V tom roce bude totiž Čína slavit sté výročí uchvácení moci komunisty. Podle Pillsburyho je tento cíl v podstatě konstantou veškeré čínské zahraniční politiky.

Nicméně sami čínští komunisté se rozhodli, že o něm nebudou hovořit příliš otevřeně. Když se po Maově smrti stal čínským vůdcem Teng Siao-pching, autor konceptu socialistické tržní ekonomiky a ekonomického otevření Číny světu, snažili se soudruzi v Pekingu svou rostoucí sílu a ambice skrývat. To platilo až po vládu předchůdce současného prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten své ambice nijak netají. Pod jeho vedením je Čína daleko agresivnější.

Tři komuniké a šest záruk

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem se od roku 1982 řídí – zjednodušeně řečeno – principy obsaženými v takzvaných Třech komuniké. V nich se Spojené státy zavazují například respektovat územní celistvost Číny. Společně pak oba státy prohlásily, že si přejí mírovou spolupráci a ne­­usilují o systém, v jehož rámci by oblasti Indopacifiku dominovala jedna země. Spojené státy daly také najevo, že hodlají pokračovat v prodeji zbraní Tchaj-wanu s tím, že objem takových obchodů je závislý na agresivitě Pekingu vůči ostrovu.

To Washington potvrdil i v takzvaných Šesti zárukách, což je rezoluce přijatá Sněmovnou reprezentantů v návaznosti na třetí komuniké. Jejím cílem bylo ujistit vládu v Tchaj-peji, že ji Spojené státy nebudou…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články