Čína cenzurou mapové služby prozradila polohu stovek trestaneckých táborů

Čínská despocie s osvědčeným zastrašováním po letech narazila (oscartian547 on Foter.com)

Čínská despocie s osvědčeným zastrašováním po letech narazila | FOTO: oscartian547 on Foter.com

Čínský komunistický režim si od cenzury mapové služby Baidu Maps zjevně sliboval, že udrží v tajnosti přesnou polohu určitých budov, docílil ale pravého opaku. Skupinu amerických investigativních novinářů upoutaly podezřelé prázdné dlaždice na mapě, podle nichž určili polohu domnělých internačních táborů, v nichž režim po léta vězní příslušníky ujgurské menšiny.   

Čína informace o svém internačním programu úzkostlivě tají. Podle odhadů analytiků je v zemi na 1200 táborů pro Ujgury, dosud však byla známa poloha jen pěti z nich. Americký server Buzzfeed popsal způsob, jakým novináři tábory odhalili. Když do aplikace zadali polohu jednoho z již prozrazených táborů a nalezený výsledek chtěli zvětšit, objevila se jim místo podrobné mapy jen jakási prázdná dlaždice, zakrývající hledanou oblast. Tímto přibližováním mapy objevili novináři v ujgurské oblasti Sin-ťiang více než 5 milionů takovýchto dlaždic.

Následně takto objevená místa stačilo porovnat s údaji v dalších mapových službách jako Google Earth, Evropské kosmické agentury či Planet Labs a bylo zjevné, že se na daných lokalitách zhusta nacházejí strategické areály, jako jsou vojenské základny, doly, elektrárny i věznice, a mezi nimi také již zmíněné internační tábory. Hledání novináři následně zpřesnili dalšími rámcovými kritérii, jako je blízkost města, hlavní ulice a další. Zbylo jim na 50 000 areálů.

Nalezená místa dál systematicky porovnávali jak se staršími, tak i s aktuálními satelitními snímky. U 428 z nich zaznamenali atributy věznic či táborů k internaci. Novináři odhadují, že v případě 315 z nich se jedná o zařízení používaná k internaci Ujgurů. Vzhledem k tomu, že více než polovinu těchto domnělých táborů a věznic Čína postavila teprve v posledních letech, zatímco snímky areálů na Google Earth pocházejí z roku 2006 a předmětné věznice nezachycují. Poskytovatel satelitních služeb Planet Labs pro tento účel pořídil nové snímky.

Podle lidskoprávních nevládních organizací Čína drží v trestaneckých táborech více než milion Ujgurů a příslušníků dalších muslimských menšin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]