Čína cenzuruje populární seriál Přátelé. Kvůli lesbickému vztahu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Celosvětová seriálová legenda Přátelé je velmi populární i v Číně. Zdejší úřady se ovšem rozhodly, že divákům nabídnou prostříhanou verzi, která nenabízí linku, tykající se lesbického vztahu dvou vedlejších postav. O zvláštním rozhodnutí informuje americká stanice CNN.

Přední čínské streamovací platformy se rozhodly, že budou cenzurovat LGBTQ zápletku v ikonickém seriálu “Přátelé”. Hned v první epizodě byly proto vymazány rozhovory týkající se bývalé manželky Rosse Carol. Ta se totiž s jedním z hlavních protagonistů rozvádí poté, co zjistí, že je lesbička. Vystřiženy byly i další rozhovory, které podle cenzorů působily závadově.

Diváky nová situace překvapila, protože od roku 2012, když byli Přátelé poprvé uvedeni na streamovacích platformách Sohu video a iQiyi, díly byly bez zásahu cenzorů. Po úspěchu speciálu „Friends: The Reunion“, v němž se šest hlavních aktérů po letech sešlo, aby zavzpomínali na seriál, streamovací platformy opětně koupily práva na původní seriál.

Vysílání ovšem zasáhla zmíněná cenzura. Fanoušci se na čínské sociální síti Weibo vydali protestovat s hashtagem #FriendsCensored.

Ten dokázal za jeden večer získat více než 54 milionů zobrazení. Hned další den byl však platformou cenzurován a ve výsledcích vyhledávání se objevilo: „toto téma není zobrazováno v souladu s příslušnými zákony a předpisy“.

Cenzura je důsledkem zpřísňování kontroly čínské vlády nad médii a zábavou. V roce 2016 vydala Čína nové pokyny, podle kterých by televizní pořady neměly obsahovat dějové linie zahrnující homosexuální vztahy, stejně jako další témata, která „zveličují temné stránky společnosti“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články