Čína je největším věznitelem novinářů na světě

Čínský prezident Si Ťin-pching a Miloš Zeman (David Neff / MAFRA / Profimedia)

Čínský prezident Si Ťin-pching a Miloš Zeman | FOTO: David Neff / MAFRA / Profimedia

Po nástupu prezidenta Si Ťin-Pchinga je Čína nejhorším a nejčastějším věznitelem novinářů. Podle výroční zprávy americké neziskové organizace Komise na ochranu novinářů (CPJ) uveřejněné v prosinci drží Čína v současné době za mřížemi čtyřiačtyřicet žurnalistů. Celosvětový počet uvězněných novinářů je od roku 1990 druhý nejhorší v historii.

Na druhém místě je Írán. Íránský prezident Hasan Rúhání, který nastoupil do úřadu loni v srpnu a má pověst „umírněného“, nenaplnil očekávání a naděje na liberální reformu. V současnosti Írán vězní třicet novinářů. Seznam deseti nejhorších věznitelů novinářů završují země jako například Eritrea, Etiopie, Vietnam, Sýrie, Egypt, Barma, Ázerbájdžán a Turecko.

Podtrženo a sečteno, Komise na ochranu novinářů sečetla v roce v roce 2014 na 220 uvězněných novinářů po celém světě, což je druhé nejvyšší číslo od roku 1990, kdy začala provádět jejich každoroční sčítání. V roce 2013 bylo ve vězení 211 novinářů, zatímco v roce 2012 rekordních 232.

„Možná žijeme v informačním věku, ale ti, kteří nám zprávy přinášejí, jsou v rekordních počtech vězněni,“ řekl výkonný ředitel CPJ Joel Simon. „Od Číny přes Írán, Egypt až po Barmu byly naděje na reformu zmařeny autoritářskými vládami, které potlačují svobodu (kritického) projevu za – pro žurnalisty – strašlivou cenu.“

Turecko jako nejhorší „věznitel“ v letech 2012 a 2013 letos propustilo desítky novinářů. Za mřížemi tak zůstalo žurnalistů sedm (ke dni, kdy CPJ provádělo sčítání). Nicméně 14. prosince zadržely turecké úřady několik dalších novinářů a obvinily je z konspirace proti tureckému státu. Tato zadržení jsou důsledkem politického souboje mezi vládnoucí stranou prezidenta  Recepa Tayyipa Erdogana a hnutím vedeným teologem a kazatelem Fettulahem Gulenem (sídlícím v USA) a dotkla se i šéfredaktora jednoho z největších tureckých deníků Zaman, který je Gulenovým (názorovým) spřízněncem.

Počet novinářů v současné době uvězněných v čínských věznicích odpovídá nejvyššímu číslu, jaké CPJ doposud v této zemi zdokumentovala. Téměř polovinu z nich tvoří Tibeťané a Ujgurové včetně akademika a bloggera Ilhama Tohtiho a sedmi studentů, kteří se na tvorbě jeho webu podíleli.

Letošní státní zátah proti nezávislým publikacím a blogerům v Etiopii více než zdvojnásobil počet uvězněných novinářů na 17. Počet uvězněných novinářů se rovněž více než zdvojnásobil v Egyptě (na 12 včetně tří novinářů mezinárodní televize Al-Džazíra). Barma má ve vězení v současnosti 10 novinářů, čímž se na seznamu CPJ ocitla poprvé opět od roku 2011.

Samí nepřátelé státu

60 procent z celosvětově uvězněných novinářů – tedy 132 celkem – bylo uvězněno na základě obvinění z protistátní činnosti jako například podvracení státní moci nebo terorismu. Více než polovinu z celkového počtu uvězněných (tedy 119) pak tvoří on-line žurnalisté, z čehož přibližně třetina byla na volné noze.

Seznam CPJ podává zprávu o těch, kteří byli uvězněni k 1. prosinci 2014 v 0:01 hodin. Nezahrnuje mnohé žurnalisty uvězněné a propuštěné v průběhu tohoto roku. Záznamy evidují pouze novináře zadržené státem, ale nezahrnují novináře zadržené nestátními skupinami. CPJ například odhaduje, že se v Sýrii pohřešuje přibližně 20 novinářů, z nichž mnozí jsou pravděpodobně zadržováni militantní islámskou (teroristickou) organizací Islámský stát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected].com