Čína kontaktovala Prahu kvůli Pavlovu hovoru s Tchaj-wanem. Respektujte princip jedné Číny, vzkazuje

Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Petr Pavel | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že kontaktovalo Prahu kvůli telefonátu s Tchaj-wanem, který má v plánu uskutečnit budoucí prezident Petr Pavel. Upozornilo, že česká strana by měla respektovat princip „jedné Číny“. Informovala o tom agentura Reuters.

Pavel s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-Wen hovořil v pondělí. Jde o nezvyklý krok, jelikož Česká republika nemá s Tchaj-wanem, který si dlouhodobě nárokuje Čína jako svou provincii, formální vztahy. Většina světových lídrů se také veřejným vztahům s ostrovem vyhýbá.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„Čína v současné době hledá ověření u české strany. Doufáme, že česká strana bude dodržovat princip jedné Číny,“ stojí v prohlášení, které čínské ministerstvo zahraničí poskytlo agentuře Reuters.

„Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství,“ napsal na twitter nově zvolený prezident s tím, že doufá, že bude mít možnost potkat se s Cchaj Jing-wen osobně.

Pavel hned po svém zvolení oznámil, že se chystá volat ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a na Tchaj-wan. Uvedl, že je pro něj zahraniční politika a upevnění mezinárodních vztahů důležité. K Číně se Pavel vyjadřoval už během volební kampaně, kdy ji označil za bezpečnostní hrozbu. Čína je podle něj totalitním systémem, který lidská práva porušuje, a ekonomické vztahy by podle něj neměly nad lidskými právy převážit.

Většina světových lídrů se vyhýbá veřejné podpoře Tchaj-wanu, aby neohrozili obchod s Čínou. V roce 2016 například mluvil s tchajwanskou prezidentkou nově zvolený Donald Trump. V Pekingu to vzápětí vyvolalo vlnu protestů. Negativní reakce následovaly i v roce 2020, kdy ostrov navštívil předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). V následujícím roce plánuje podobnou cestu uskutečnit i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články