Čína kvůli Pelosiové ukončí spolupráci s USA v řadě oblastí, včetně jednání o klimatu

Čínským komunistům v Pekingu se nelíbí, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan (US Department of Labor / Public Domain)

Čínským komunistům v Pekingu se nelíbí, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan | FOTO: US Department of Labor / Public Domain

Čína kvůli návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ukončí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně klimatu a vojenství. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. Úřad již dříve informoval, že uvalí neupřesněné sankce na Pelosiovou a její nejbližší rodinu.

Čína pozastaví jednání o klimatu, dialog mezi vojenskými představiteli USA a Číny, přeshraniční spolupráci týkající se kriminality, jednání o námořní bezpečnosti a vztahy v oblasti imigrační a protidrogové politiky.

(Týdeník FORUM)

Dialog okolo změny klimatu a boje proti obchodu s drogami, jako je fentanyl, patřil mezi oblasti, v nichž obě země našly společnou řeč, uvedla agentura AP. Pozastavení této spolupráce ze strany Pekingu by mohlo mít významné dopady na úsilí, které země vynaložily na to, aby dosáhly v těchto otázkách pokroku.

Čína a Spojené státy jsou největšími světovými znečišťovateli klimatu, společně produkují téměř 40 procent všech emisí z fosilních paliv. Jejich vrcholní diplomaté pro klima, John Kerry a Sie Čen-chua, udržovali úzké vztahy, které se datují až k Pařížské dohodě, jež byla schválena díky průlomovým jednáním mezi nimi a dalšími stranami.

Čína se po Kerryho urgencích na loňském globálním klimatickém summitu OSN v Glasgow zavázala, že bude s USA intenzivně spolupracovat na snižování emisí. Kerry však Čínu nedokázal přesvědčit, aby výrazně urychlila odklon od spotřeby uhlí.

()

Pelosiová se stala nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let. Peking považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky „jedné Číny“ na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]