Čína může popravit vědce z Wu-chanu a obvinit je z úniku koronaviru, tvrdí odborník

Ilustrační foto (Pixabay/enriquelopezgarre)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/enriquelopezgarre

Vyšetřování, které má objasnit, jak ve skutečnosti došlo k rozšíření koronaviru na lidi, stále nekončí. Experti ze Světové zdravotnické organizace stále pracují i s verzí, že mohl covid vzniknout v čínských laboratořích, odkud poté unikl. Deník The Sun přináší možné varianty, které by Čína mohla zvolit.

Ross Terrill, odborník na Čínu a výzkumný pracovník Fairbankova centra pro čínská studia na Harvardu, se domnívá, že by mohlo dojít k radikálnímu řešení. Podle experta by totiž mohla Čína vědce, kteří pracovali pro virologický institut ve Wu-chanu, popravit.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Následně by je obvinila z úniku covidu-19 z laboratoří. Tím by si podle Terrilla mohla chtít „zachovat tvář“ a ukázat, že zahájila hon na viníky, kvůli kterým se svět stále potýká s nebezpečnou pandemií.

„Čína by mohla najít viníky chyby v laboratoři a popravit je, aby ukázala čisté úmysly Pekingu. Svět z toho nebude mít radost, ale Čína ukáže, že to myslí dobře,“ řekl britskému deníku třiaosmdesátiletý vědec z Austrálie. „Stále si myslím, že pokud důkazů o náhodném úniku přibude, bude lepší, když to Čína řekne,“ dodal.

Světová zdravotnická organizace při vyšetřování původu pandemie koronaviru nevyloučila žádnou z teorií, které za vypuknutím nákazy stojí.

Podle týmu WHO je však nepravděpodobné, že by se virus dostal do populace kvůli úniku z virologického institutu ve Wu-chanu. Zároveň ovšem vyšetřovatelé upozorňují, že tato varianta stále není není vyloučena.

Třeba britský profesor Angus Dalgleish a norský vědec Dr. Birger Sørense totiž tvrdí, že „pravděpodobnost, že by covid byl výsledkem přírodních procesů, je velmi malá“. Podle jejich slov čínští vědci zpětně upravili verze viru tak, aby to vypadalo, že se vyvinul přirozeně z netopýrů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]