Čína nerespektuje lidská práva sportovců v izolaci, tvrdí trenér finských hokejistů

Olympijské hry v Pekingu, ilustrační foto (ČTK/AP/Anthony Wallace)

Olympijské hry v Pekingu, ilustrační foto | FOTO: ČTK/AP/Anthony Wallace

Stížnosti na jednání pořadatelů zimní olympiády v Pekingu se množí. Převážně se jedná o chování ke sportovcům, kteří museli být po pozitivním testu na covid-19  umístění do izolace. Podle trenéra finského hokejového národního týmu se dokonce jedná o nerespektování lidských práv. Jako příklad uvedl jednoho ze svých svěřenců. Ten má být podle kouče úplně zdravý a Čína mu tak brání, aby mohl na olympiádě hrát. O případu informuje The New York Post.

Finský trenér Jukka Jalonen uvedl, že Marko Anttila není zdravotní hrozbou, přesto ho pořadatelé stále drží v izolaci. Tam nedostává kvalitní jídlo a je i pod velkým psychickým tlakem. „Víme, že je úplně zdravý a připravený hrát. Proto si myslíme, že Čína z nějakého důvodu nechce respektovat jeho lidská práva. To určitě není dobrá situace,“ sdělil Jalonen novinářům.

(Týdeník FORUM)

Anttila byl před 18 dny pozitivně testován na covid-19, a přestože již není infekční, je držen v jednom ze speciálních karanténních hotelů vybudovaných pro ubytování sportovců, kteří mají na hrách pozitivní test. 

“Probíhá proces řešení těchto problémů,” uvedl mluvčí pekingských her Čao Wej-tung a dodal, že nyní umožní sportovci objednat si jídlo ve vesnici. Mezinárodní hokejová federace se v neděli sejde s Mezinárodním olympijským výborem, aby projednala Anttilu i další případy sportovců, uvedl Jalonen. Finsko zahájí skupinovou fázi ve čtvrtek, kdy se utká se Slovenskem. “Doufejme, že se dozvíme něco pozitivního,” řekl trenér. 

Na způsob zacházení v izolačním hotelu si stěžovala i ruská biatlonistka Valerija Vasnetsová. Na svém instagramovém účtu se podělila o fotografii stravy, kterou „covidoví“ sportovci dostávají. Ruská sportovkyně podle serveru Wionews tvrdí, že za dobu, kdy je v izolaci, ztratila na váze a cítí se slabá a unavená.

“Bolí mě břicho, jsem velmi bledá a kolem očí mám obrovské černé kruhy. Chci, aby to všechno skončilo. Každý den brečím. Jsem velmi unavená,” napsala Vasnetsová na svůj instagram. „Dnes jsem snědla všechen tuk, který mi naservírovali místo masa, protože jsem měla velký hlad. Už mi trčí kosti,” dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články