Čína obviňuje Rusy, že jim posílají ryby v obalech s koronavirem. Je to obchodní válka?

youtube

Čínské úřady omezily dovoz mořských ryb z Ruska. Na vnějších obalech ryb byly nalezeny stopy koronaviru. Informoval o tom ve čtvrtek ekonomický deník Vedomosti. Pro ruský rybářský průmysl je to velmi nepříjemné a mluví se o nevyhlášené obchodní válce.

Minulý týden čínská státní média informovala, že na balení mražených olihní z Ruska byly nalezeny stopy koronaviru, ačkoliv všechny osoby, které s obalem přišly do styku, byly na covid-19 negativní. Čína, kam směřuje 60 procent ruského vývozu mořských ryb, zatím uvalila omezení na čtyři ruské společnosti. Listu Vedomosti to řekl prezident Asociace ruského rybářského průmyslu German Zverev.

Pavel Hofman

Čína již dříve zaslala několik varování ruskému kontrolnímu úřadu Rosselchoznadzor. Mimo jiné poté, co se dva čínští dokaři nakazili covidem-19.

Při prvním prověřování ruských plavidel nebyly nalezeny žádné stopy koronaviru, ale čínské úřady spojují infekci s obaly, které dorazily z Ruska.

Ruští vývozci ryb pokládají čínský postup spíše za součást „nevyhlášené obchodní války“ než za bezpečnostní opatření. Tak to aspoň interpretuje German Zverev. Dochází k tomu podle něj ve chvíli, kdy se čínští obchodníci pokoušejí srazit cenu, kterou platí za ruské mořské ryby.

Cena ruského vývozu tresek klesla oproti roku 2019 již o 20 procent. Pokud současná omezení zůstanou v platnosti během rybářské sezony, která začíná v lednu, ruský rybářký průmysl by mohl utrpět další ztráty ve výši až 100 milionů dolarů.

Podle Rosselchoznadzoru budou ruští producenti ryb pravděpodobně schopni obnovit běžný vývoz až poté, co provedou další kroky v testování svých obalů na koronavirus. Zverev listu Vedomosti sdělil, že ruské úřady by také měly tlačit na Čínu, aby zavedla transparentnější mechanismy testování při dovozu a umožnila ruským společnostem výsledky testů zpochybnit.

Rusko v pátek potvrdilo 9412 nových případů koronaviru, což je nejvyšší počet za poslední čtyři měsíce.

Světová zdravotnická organizace tvrdí, že koronavirus se nemůže množit na povrchu obalů potravin, a dezinfekci obalů nepodporuje.

(Zdroj: Themoscowtimes)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner