Čína otestovala novou superrychlou raketu, uvádí zpráva. Vše je jinak, ozval se Peking

Členové čínské čestné stráže na čínském ministerstvu obrany v Pekingu (Wikimedia Commons / Public Domain)

Členové čínské čestné stráže na čínském ministerstvu obrany v Pekingu | FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

Světová média informovala o přísně tajné zkoušce nové čínské hypersonické (nadzvukové) rakety, která v létě před úderem na cvičný cíl údajně obletěla celou zeměkouli a jejíž test zaskočil i americké tajné služby. Peking ovšem v pondělí přišel s vlastní verzí událostí. Podle ní nešlo o test nové moderní zbraně, ale o další krok v čínském vesmírném programu.

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí v červenci nešlo o novou hypersonickou raketu, ale rutinní prověrku vesmírné lodi. Jejím cílem prý bylo vyzkoušení různých druhů znovupoužitelných technologií pro vesmírné lety. „Nebyla to raketa, ale vesmírné plavidlo. Je to velmi významný krok pro snížení nákladů při využívání vesmírných lodí,“ cituje mluvčího čínského ministerstva britská BBC. Zároveň Čao Li-ťien zdůraznil, že podobné testy v minulosti provedly i jiné země. Na přímý dotaz, zda je tedy zpráva Financial Times o testu nové hypersonické rakety nepřesná, mluvčí ministerstva odpověděl kladně.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Financial Times napsaly o testu nové pokročilé zbraně o víkendu s odkazem na pět anonymních zdrojů. Podle nich raketa v létě po startu vylétla na nižší oběžnou dráhu, poté se vrátila „dolů“ a těsně minula vytyčený cíl. „Zkouška ukázala, že Čína učinila v oblasti hypersonických zbraní obrovský pokrok a že je mnohem dál, než si americké úřady uvědomovaly,“ uvedly Financial Times. Vysoký představitel amerického senátu následně řekl, že tento test by měl být pro USA budíčkem. Jinak prý Spojeným státům hrozí, že novou studenou válku prohrají za několik let.

Jak připomíná BBC, na technologii hypersonických raket pracují kromě Číny, Ruska a USA i další země. Tyto střely mohou dosáhnout i rychlosti pětinásobně vyšší, než je rychlost zvuku. A podobně jako balistické rakety mohou tyto střely nést i jadernou hlavici. Jejich velkou výhodou je to, že vysoká rychlost jim zároveň propůjčuje velkou obratnost a jejich sestřelení je tak velmi obtížné. V nedávné době se úspěšnými testy tohoto typu zbraně pochlubilo Rusko i severokorejský režim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]