Spolupráce se Šanghají dosud pro Prahu významný přínos neměla. Do budoucna se jí ale české hlavní město nebrání. Spolupráce s tchajwanskou Tchaj-pejí je v současné chvíli přínosnější, zhodnotil výměnu partnera Prahy její primátor Zdeněk Hřib. Ač je Tchaj-wan čtrnáctkrát významnějším obchodním partnerem České republiky než Čína, Hospodářské komoře i Jaroslavu Tvrdíkovi jako by se po vazalské smlouvě se Šanghají už teď stýskalo.
Čína trestá Prahu za to, že její vedení jako samospráva metropole suverénního státu uzavřela smlouvu o partnerství s Tchaj-pejí. Právě tím dnes totiž čínské finanční centrum Šanghaj oznámilo, že zastavuje spolupráci s Prahou. Ta loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínskou metropolí Pekingem kvůli tomu, že čínský režim trval na nestandardní klauzuli o tom, že Praha uznává politiku jedné Číny.
„Spolupráci se Šanghají se nebráníme, ale dosavadní spolupráce spočívala pouze v tom, že společnost Home Credit zaplatila školení šanghajských záchranářů od pražské záchranky. Za to se čeští záchranáři učili přistávat na mrakodrapech, což není v Praze zrovna využitelné,“ uvedl Hřib. Ten hlavně nechce, aby Praha byla zatahována do čínské politiky, jako se tomu stalo v případě dnes již ukončené smlouvy s Pekingem. Minulé vedení města v ní schválilo klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny. Nynější vedení ji chtělo odstranit. Peking následně smlouvu vypověděl.
Městská lidová vláda „slavnostně“ ukončuje kontakty
Ke sporu pak čínský režim vydal následující napomenutí, které zaujme směsicí komunistické tuposti posílené prvky orientálního pojímání autority moci. Za zvláštní pozornost stojí pasáž, kde se dovolává vzájemného respektování, rovnosti a vzájemného prospěchu, tedy hodnot, které svým trváním na vazalském odstavci v partnerské smlouvě čínský režim nejvíce zatracoval:
K čínským pohrůžkám, jak zlé následky Česko za své „chybování“ ponese, se nenápadně připojuje i celá Hospodářská komora spolu s Jaroslavem Tvrdíkem z lobbistického spolku podnikatelů Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, odezírajících ze rtů stranickým aparátčíkům v Pekingu. Podle nich hlavním efektem nově ustanoveného partnerství bude úbytek čínských turistů. Skutečnost, že Tchaj-wan je zhruba čtrnáctkrát větším investorem v českém zpracovatelském průmyslu než Čína, přitom pomíjejí. „Tchaj-wan je pro Česko ekonomicky poměrně dost významný. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě jen Jižní Korea a Japonsko,“ zdůrazňuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, jakkoliv připouští, že „v turistickém ruchu – a zejména v jeho potenciálu – pevninské Číně z důvodu diametrálně odlišné lidnatosti konkurovat nemůže.“