Čína pomáhá ruské válce na Ukrajině. Obchází sankce a Kremlu dodává potřebné technologie, píše americký tisk

Ilustrační foto (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Mil.ru)

Ilustrační foto | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Mil.ru

Čína navzdory vyhlášeným mezinárodním sankcím i kontrole dovozu poskytuje Moskvě technologie, které ruská armáda potřebuje k vedení války na Ukrajině. Uvádí to The Wall Street Journal na základě kontroly ruských celních údajů.

Celní záznamy na ruských hranicích ukazují, že čínské státní společnosti dodávají do Ruska například navigační zařízení rušící technologie, ale i součásti, které jsou používané ve stíhačkách, a to navzdory vyhlášeným sankcím, jimiž se mezinárodní společenství snaží přimět Kreml k ukončení agrese.

Vladimir Putin (Úřad prezidenta Ruské federace (kremlin.ru))

Zmíněné technologie jsou však jen pouhou malou částí desítek tisíc zásilek zboží tzv. dvojího užití, tedy produktů, které mají jak komerční, tak i vojenské využití. Dokumenty, na něž The Wall Street Journal upozorňuje, jasně ukazují, že většina zásilek dvojího užití do Ruska připutovala právě z Číny.

Rusko je na dovozu technologií dvojího užití, jako jsou například polovodiče, naprosto závislé. I proto sankce omezují vývoz zboží dvojího užití do Ruska, a to včetně počítačových čipů, infračervených kamer či radarového vybavení.

„Celní dokumenty však ukazují, že Rusko může stále dovážet tyto technologie přes země, které se k sankcím nepřipojily. Mnoho zboží, které by mělo podléhat kontrole exportu, tak stále prochází zeměmi, jako jsou Turecko či Spojené arabské emiráty, jejichž vlády jsou západními úředníky obviňovány z přehlížení sankcí a nedodržování kontroly,“ píše The Wall Street Journal.

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Zástupci Číny však informace popírají. „Tvrzení, že Čína poskytuje pomoc Rusku, nemá žádný faktický základ, ale je čistě spekulativní a záměrně nafouknuté,“ prohlásil pro deník zástupce čínské ambasády ve Washingtonu.

Deník již dříve upozorňoval na to, že turecké firmy do Ruska dodávají zboží, jež je v rozporu s vyhlášenými sankcemi. Konkrétně má jít o elektroniku, náhradní díly a další zboží amerického původu, které potřebuje zejména ruská armáda. Nejméně třináct tureckých firem tak mělo vyvézt zboží v celkové hodnotě 18,5 milionu dolarů. Mezi vyvezenými výrobky jsou například plasty, pryžové výrobky, ale i vozidla. V rozporu s americkými vývozními kontrolami turecké společnosti do Ruska od března do října 2022 také poslaly výtahy, elektrické generátory, desky s plošnými spoji a další zboží vyrobené v USA, to vše v hodnotě přes 15 milionů dolarů.

Turecké ministerstvo zahraničí ani ruské ministerstvo průmyslu a obchodu či Federální celní správa tyto informace nijak nekomentovaly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články