Peking považuje aktivity protestujících obyvatel Hongkongu na místním letišti za „téměř teroristické“. Čínský úřad navíc podpořil přísné tresty pro osoby zodpovědné za prohlubující se krizi. Podle agentury AP se na hranicích města pohybují jednotky čínské polovojenské policie. Na čínské přesuny vojsk už dříve upozornil i Washington.
Podle satelitních snímků se ve městě Šen-čen, které sousedí s Hongkongem, shromažďují příslušníci čínské polovojenské ozbrojené policie. Podle některých se jedná o manifestaci síly, čínská státní média ovšem uvedla, že jde pouze o předem plánovaná cvičení, která s demonstracemi nesouvisí.
Americký prezident Donald Trump v týdnu prohlásil, že čínská armáda přesouvá vojska k hranici s Hongkongem a vyzval ke klidu. Čínská lidově osvobozenecká armáda (PLA) má v Hongkongu své členy, od zahájení protestů však zůstávala v kasárnách.
Letiště v Hongkongu ve středu obnovilo provoz. Kvůli protičínským protestům muselo v uplynulých dvou dnech většinu odletů zrušit.
V příletové hale od pátku sedělo tisíce demonstrantů, kteří přijíždějícím turistům vysvětlovali význam prodemokratických protestů, které ve městě probíhají už od června. Dav oblečený převážně v černé držel v rukou cedule a rozdával letáky.
„Uplatňujeme tady svobodu slova, kterou v současné době stále máme. Je to jedna z věcí, které se snažíme udržet. Hodnota, kterou jsme se jako občané Hongkongu naučili střežit,“ uvedla jedna z účastnic happeningu na letišti.
Do rána místního času zůstaly na místě jen asi tři desítky protestujících. Letiště uvedlo, že získalo od úřadů dočasný příkaz, který zakazuje vstup protestujícím do určitých oblastí. V prohlášení sdělilo, že lidé se „nesmí účastnit jakékoli demonstrace či protestu v jiném prostoru než tom, který určí letiště“.
Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu mezitím protestují proti tvrdému postupu policie během víkendových demonstrací. Mladou medičku tehdy zasáhl do obličeje gumový projektil a hrozí jí, že přijde o oko. Protipekingsky naladění demonstranti si nyní během protestů zakrývají oči symbolickými páskami rovněž – a se sloganem „oko za oko“ upozorňují na tvrdost místní policie. Ta uvedla, že incident vyšetřuje a zjišťuje, zda ženu opravdu zasáhli policisté.