Čína reaguje. V bezprostřední blízkosti Tchaj-wanu zahájila vojenské cvičení

Čínská letadlová loď Liaoning (rhk111 / flickr.com / CC0 1.0)

Čínská letadlová loď Liaoning | FOTO: rhk111 / flickr.com / CC0 1.0

Ve čtvrtek ráno zahájila čínská armáda v bezprostřední blízkosti Tchaj-wanu vojenská cvičení, a to včetně ostrých střeleb ve vodách a vzdušném prostoru. Krátce po zahájení oznámila čínská státní televize, že by cvičení mělo probíhat až do neděle. Podle agentury Reuters uvedlo tchaj-wanské ministerstvo vnitra, že bude na „nepřátelskou situaci“ adekvátně reagovat.

Tchaj-wan uvedl, že ve čtvrtek ráno krátce překročily lodě čínského námořnictva a čínská vojenská letadla hranice Tchaj-wanského průlivu, který odděluje Tchaj-wan od provincie Fu-ťien na čínském území. Čínské vojenské cvičení podle Tchaj-wanu porušuje pravidla Organizace spojených národů. Chování Číny označil Tchaj-wan za nezodpovědné a nelegitimní.

(Týdeník FORUM)

Mluvčí tchaj-wanské vlády, který vojenské cvičení odsoudil, také uvedl, že webové stránky ministerstva obrany, ministerstva zahraničí a prezidentské kanceláře čelily hackerským útokům. Údajně ale nezpůsobily žádné větší škody.

Vojenská činnost čínské armády je reakcí na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která území, jež Čína pokládá za svou provincii, navštívila 2. srpna i přes čínské výhrůžky. Pelosiová je nejvýše postaveným americkým politikem, který Tchaj-wan navštívil za posledních 25 let.

Podle tchaj-wanského ministerstva obrany krátce po odletu Pelosiové do Jižní Koreje přeletěly nad oblastí tchajwanských ostrovů poblíž pobřeží drony. Podle původního prohlášení, které kancelář Pelesiové vydala v neděli, měla předsedkyně během své cesty navštívit ještě Singapur, Malajsii a Japonsko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]