Video: Čang Ťien-mine, odejdi, gratulovali aktivisté k 71. výročí ČLR

printscreen z videa Davida Šteffela

„Čang Ťien-mine, odejdi,“ vyzvali aktivisté čínského velvyslance dvojjazyčným bannerem. | FOTO: printscreen z videa Davida Šteffela

Dvojjazyčnou výzvou k odchodu velvyslance „oslavili“ aktivisté před čínskou ambasádou v Praze 71. výročí vzniku komunistické Čínské lidové republiky a 71. výročí navázání diplomatických styků s ČSSR. Protestovali tak proti arogantnímu přístupu čínského režimu vůči druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli České republiky, předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi.

Dlouhý transparent vyzývající velvyslance režimu čínské komunistické diktatury v Česku Čang Ťien-mina, aby odešel, vytvořili aktivisté s pomocí sinologa. Výzva „Čang Ťien-mine, odejdi“ je na něm totiž vyvedená dvojjazyčně. Jeden z dvojice protestujících pak před ambasádu v pražské Bubenči přinesl i transparent s konstatováním, že Česká republika není vazalem Číny.

 

„Nesouhlasíme s agresivním postojem současného velvyslance ČLR vůči našim nejvyšším představitelům státu, odmítáme vyhrožování a vydírání ČLR vůči všem, co nesouhlasí s politikou Komunistické strany Číny,“ doplnili k tomuto protestu David Šteffel a Vlasta Mayer.

printscreen z videa Davida Šteffela

Výzvu „Čang Ťien-mine, odejdi“ si velvyslanec mohl přečíst i v rodném jazyce.

Akce proběhla v poklidu. Na místě byla tři policejní auta, policisté k aktivistům přistupovali korektně a slušně. Předmětný protest je zároveň názornou ukázkou toho, jak snadno lze projevit nesouhlas. Stačí kus papíru, telefon, a při počtu dvou lidí není ani třeba akci hlásit úřadům. Svou nespokojenost i s mezinárodní politikou může projevit úplně každý, vzkázali aktivisté. „Když půjdete ve dvojici a nebudete používat hanlivé výrazy, nikdo vám nemůže nic říct,“ připomněli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner