Čína šokovala fotkou australského vojáka s nožem na krku dítěte. Odporné, vzkázal premiér Austrálie

Fotografie zveřejněna mluvčím čínského ministerstva zahraniční (Twitter/Čao Li-ťien)

Fotografie zveřejněna mluvčím čínského ministerstva zahraniční | FOTO: Twitter/Čao Li-ťien

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien zveřejnil na sociální síti šokující fotografii. Údajně je na ní australský voják, který drží nůž na krku dítěte. Premiér Austrálie Scott Morrison označil příspěvek za podvrh a vyzval Čínu, aby se oficiálně omluvila. Ta to však odmítá.

Australský premiér Scott Morrison označil příspěvek zveřejněný mluvčím čínského ministerstva zahraničí na sociální síti twitter za nehorázný a odporný. Zároveň požádal Čínu, aby se Austrálii omluvila, cituje agentura AP s tím, že Čína na tuto výzvu reagovat nebude.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

„Je to opravdu odporné a hluboce urážlivé pro každého Australana, který kdy sloužil v armádě,“ prohlásil australský předseda vlády. „Čínská vláda by se za tento příspěvek měla stydět. Ponížila se v očích celého světa,“ dodal Scott Morrison.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien zveřejnil v pondělí na twitteru fotografii, na které má být australský voják se zakrvaveným nožem v ruce. Ten drží pod krkem afghánského dítěte. Čínský mluvčí k obrázku připojil komentář, že je šokován vražděním afghánských civilistů australskými vojáky. „Takové činy tvrdě odsuzujeme a vyzýváme k potrestání viníků,“ připojil.

Podle australského premiéra je fotografie podvrh. Morrison kontaktoval také sociální síť twitter, aby příspěvek stáhla. Ještě v pondělí večer však byl stále viditelný.

Vztahy mezi Čínou a Austrálii jsou v současné době napjaté. Čína – největší obchodní partner Austrálie – minulý týden pohrozila ekonomickými sankcemi v reakci na to, že Canberra vyzvala k vyšetřování v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]