Indie slaví diplomatické vítězství. Umožnily ho i západní státy, poraženým je hlavně Čína
Diplomatické vítězství pro Indii. Tak hodnotí většina pozorovatelů výroční summit skupiny G20, který se o víkendu uskutečnil v indickém hlavním městě Nové Dillí. Neformální organizaci, která sdružuje devatenáct největších světových ekonomik a Evropskou unii, se nakonec navzdory očekáváním podařilo dohodnout na společném závěrečném prohlášení. G20 se navíc rozroste o Africkou unii, která zastupuje 1,3 miliardy lidí v 55 afrických státech. Zatím byla členem skupiny z tohoto kontinentu pouze Jihoafrická republika.
Ne všichni jsou ale s výsledky summitu spokojeni. Proti závěrečnému stanovisku členských států se vymezila zejména Ukrajina, které z pochopitelných důvodů vadí absence otevřeného odsouzení ruské agrese. Jednoznačným poraženým je pak komunistická Čína, jež byla svědkem dalšího utužení spolupráce Západu a Indie při snaze zadržovat čínskou politickou a hospodářskou expanzi.
Kompromisní stanovisko
Pro indického premiéra Naréndru Módího představoval summit G20 výjimečnou příležitost zvýšit diplomatickou váhu nově nejlidnatější země na světě (Indie v tomto ohledu letos předběhla Čínu). Setkání ale mohlo skončit fiaskem zejména kvůli rozporům členských zemí ohledně ruského vpádu na Ukrajinu.
Zatímco státy širšího Západu včetně Japonska nebo Jižní Koreje agresi tvrdě odsuzují a na Rusko uvalily sankce, řada dalších členů G20 včetně samotné Indie je vůči agresorovi podstatně shovívavější. Summit se navíc pokusila sabotovat Čína, když na setkání G20 vůbec poprvé od roku 2013 nepřijel její prezident Si Ťin-pching. Čínští diplomaté pak podle neoficiálních zdrojů usilovali o to, aby k přijetí závěrečného společného stanoviska vůbec nedošlo.
Indii se nakonec po intenzivním vyjednávání podařilo prohlášení formulovat tak, aby bylo přijatelné pro všechny členské státy G20. Výsledkem je nicméně stanovisko, které jmenovitě neodsuzuje Rusko a pouze uvádí, že se „všechny státy musejí zdržet hrozby silou nebo použití síly k získání území na úkor celistvosti a svrchovanosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu“. Členské země se také shodly na odsouzení jaderných výhrůžek.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si následně závěry summitu pochvaloval s tím, že…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.