Pomsta za vyvěšení tibetské vlajky na pražském magistrátu a nesehnutí se před diktátem je ještě hloupější, než se zdálo. Čína chtěla potrestat Zdeňka Hřiba za to, že chce upravovat smlouvu mezi Prahou a Pekingem a nehledí přitom na „zájmy“ obou zemí. Přitom se primátor pouze zachoval tak, jak by demokrat měl. Nyní ovšem nesmí umělci, navázaní na naše hlavní město, vystupovat v Číně. Kontrolují to ovšem kulturní analfabeti.

Pražákovo kvarteto vystupovalo v asijské zemi již několikrát a chystalo se tam i nyní. Podepsané smlouvy ovšem již neplatí. Jedná se o odplatu za Hřibovu „drzost“, respektovat Tibet a Tchaj-wan jako svébytné státy. V Číně ovšem takové názory nemají prostor, protože se zde prosazuje politika jednotné země.

Problém je nejen v tom, že biti budou umělci, kteří mají spojitost s hlavním městem, jako třeba Pražská filharmonie, ale také ti, jejichž název může v Číňanech evokovat jméno naší metropole.

Na to doplatilo právě Pražákovo kvarteto, které svůj název nese po zakladateli tohoto uměleckého tělesa. Ukazuje se tedy, že komunistický režim je vůči kultuře barbarský v jakékoliv zemi. Zatímco u nás alespoň dostávali umělci zákaz za svůj protirežimní názor, v Číně vadí i název, nebo jméno.

Jak by si tam asi soudruzi poradili s alžírskou, tureckou nebo vídeňskou kávou, holandským řízkem, nebo ruským vejcem? To už by zřejmě zavánělo mezinárodním konfliktem.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora