Čína v případě Hongkongu porušila slovo, uvedl předseda senátu Vystrčil na Tchaj-wanu

Předseda senátu Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu (Twitter Senátu Parlamentu ČR)

Předseda senátu Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu | FOTO: Twitter Senátu Parlamentu ČR

Čína porušila slovo, když v Hongkongu nedodržela zásadu jedna země a dva systémy. Na dotaz českých novinářů to ve středu na Tchaj-wanu řekl předseda českého senátu Miloš Vystrčil. Takový postup Číny není podle něj přijatelný a Česká republika by se za Hongkong měla postavit podobně, jako to udělala třeba Británie. Vystrčil je od neděle na pracovní návštěvě Tchaj-wanu a jeho cestu Peking ostře kritizuje.

Podle Vystrčila je jasné, že Čína porušila ohledně Hongkongu slovo, protože nedodržela zásadu jedna země – dva systémy. „Je to věc, která není přijatelná, a musíme se v této věci za Hongkong postavit podobně, jako to udělala třeba Velká Británie a další země,“ řekl Vystrčil. Dodal, že nechce situaci s Čínou eskalovat. V posledních dnech Vystrčil čelí tvrdé čínské kritice, že se jako předseda senátu vydal na Tchaj-wan, který Čína považuje za součást svého území.

„Znovu opakuji, my jsme nejeli na Tchaj-wan, abychom se vůči někomu vymezovali,“ poznamenal. Cílem je podle něj dosáhnout s Tchaj-wanem hospodářské, vědecko-výzkumné a vysokoškolské spolupráce. „Chceme, abychom mohli dělat, co my uznáme za vhodné a co my považujeme za výhodné,“ podotkl. „Chceme sdílet hodnoty s demokratickými zeměmi, které jsou ochotné s námi na základě rovnocenného přístupu a na základě rovného partnerství a také vzájemné výhodnosti spolupracovat a případně i obchodovat,“ dodal.

K přijetí zásady „jedna země, dva systémy“ se Čína zavázala, když v roce 1997 převzala správu nad Hongkongem od Británie. Princip velkoměstu zaručuje některé svobody, které v kontinentální Číně nejsou běžné, včetně autonomie v justici, legislativě a ekonomickém systému. Podle kritiků však Čína svobody Hongkongu omezuje, a to i novým bezpečnostním zákonem, který ve městě začal platit 30. června a proti kterému se vymezila řada zemí a institucí včetně EU, Spojených států a NATO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com