Čína vystřelila balistické rakety do japonské výlučné ekonomické zóny

Čínská balistická raketa Dongfeng-15B (By IceUnshattered, wikimedia,CC BY-SA 4.0)

Čínská balistická raketa Dongfeng-15B | FOTO: By IceUnshattered, wikimedia,CC BY-SA 4.0

Pět čínských balistických raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó s odkazem na japonskou vládu, která incident odsoudila. Něco takového se stalo poprvé, uvedl podle agentury Reuters japonský ministr obrany Nobuo Kiši.

Ministr dodal, že Japonsko již podalo stížnost diplomatickou cestou. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.

Čínská letadlová loď Liaoning (rhk111 / flickr.com / CC0 1.0)

Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši vyjádřil již dříve vážné znepokojení nad rozsáhlým čínským vojenským cvičením u Tchaj-wanu, které začalo ve čtvrtek v reakci na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově. Podle Tchaj-wanu vypálila čínská armáda 11 balistických raket do vod okolo ostrova.

Napětí kolem Tchaj-wanu se odrazilo i na čtvrtečním zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu. Čína zrušila původně plánované bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a jeho japonským protějškem Jošimasou Hajašim, protože se jí nelíbí společné prohlášení skupiny G7 o Tchaj-wanu. V něm zazněla výzva, aby Peking řešil napětí v v Tchajwanském průlivu mírovým způsobem.

Pelosiová ve čtvrtek jedná v Jižní Koreji, večer se přesune do Japonska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]