Číňan krádeží tibetské vlajky nespáchal trestný čin, ale nanejvýš přestupek, rozhodl soud

Čínský prorežimní aktivista Tung Ťiang-čching (ČTK)

Čínský prorežimní aktivista Tung Ťiang-čching | FOTO: ČTK

Soudy nepotrestají Číňana Tung Ťiang-čchinga, který při březnové návštěvě čínského prezidenta v Praze sebral demonstrantovi tibetskou vlajku. V dnešním odvolacím řízení soud jeho případ předal městskému úřadu, který o případném trestu rozhodne v přestupkovém řízení. Původně mu soud uložil peněžitý trest 15.000 korun. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Incident se stal 28. března na Evropské třídě. Jednačtyřicetiletý Tung přistoupil před průjezdem kolony čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k muži, který u krajnice svíral v rukou tibetskou vlajku. Vytrhl mu ji a “zabavil”. Způsobil tak sice škodu pouze 300 korun, jeho počínání ale policie přesto kvalifikovala jako trestný čin, protože sebral věc, kterou měl u sebe jiný člověk.

Tung odmítal, že by se provinil krádeží. Před obvodním soudem v červnu připustil, že vlajku vzal, a neúspěšně usiloval o schválení dohody o vině a trestu. Soudkyně tehdy dohodu, v níž se Číňan zavázal zaslat 15.000 korun na pomoc obětem trestných činů, zamítla. Tung totiž podle ní neprohlásil dostatečně určitě, že skutek spáchal. Nakonec mu uložila peněžitý trest ve stejné výši.

Rozhodnutí však dnes zrušil pražský městský soud, k němuž se Číňan, nespokojený s verdiktem, odvolal. Tung svůj čin hájil tím, že nechtěl, aby v “krásné příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid” byla na místě “vlajka, která symbolizuje rozkol”. Vlajku prý chtěl později vrátit. Demonstrant ji dostal zpět až na služebně, kam Tunga předvedla policie.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Jaroslavy Liškové se nejednalo o trestný čin a Úřad městské části Praha 6 bude muset posoudit, zda nešlo o přestupek. Podle soudu sice není pochyb o tom, že se skutek stal, okolnosti ale naznačují, že Číňan nechtěl krást. “Neměl v úmyslu vlajku ukrást a přisvojit si ji. Měl v úmyslu zabránit poškozenému v jeho jednání. S ohledem na situaci v Číně shledával jednání poškozeného nesprávným,” řekla při zdůvodnění rozsudku Lišková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články