Číňané mají software, který se s vámi pohádá o zakázaném tématu a pak vás blokne

repro: CNN ()

Protože běžnými lidskými silami nemůže všechno zvládnout ani miliardová Čína, je třeba zapojit moderní techniku. Jak píše server sinopsis.cz, v Číně už před dvěma lety vyvinuli chatterbot (chatbot, talkbot), který si umí povídat s uživateli, kterým takový společník stačí. Jmenuje se Siao-ping, což znamená „malý led“ a mluví ženským hlasem. Jak se ale ukázalo, nebaví se úplně o všem.

„Minulý týden se uživatelé rozhodli vyzkoušet, jak Siao-ping zareaguje na některá z “citlivých slov” a na politické neologismy, které lidé vymysleli, aby obešli cenzuru. Testy ukazují, že Siao-ping je naprogramována tak, aby se zakázaným slovům vyhýbala. Někteří uživatelé se podle China Digital Times dokonce domnívají, že užití nevhodných slov je vstupenkou do konverzace s opravdovým, lidským operátorem, který plynule naváže tam, kde už stroj na záludné podněty nestačí. Na zmínky o “incidentu” na náměstí Nebeského klidu reagovala Siao-ping skutečně velmi podrážděně a uživatele, kteří se s ní na toto téma pokusili konverzovat, promptně zařadila na blacklist.“

Dialog probíhal takto:

Uživatel: “Siao-ping, jsi ve Straně, viď, a proto se bojíš mluvit o Tchien-an-men.”

Siao-ping: “Dobře víš, že o tom s tebou mluvit nemůžu, nebuď otravnej!”

Uživatel: “Jsi ve Straně? Bojíš se mluvit o Tchien-an-men?”

Siao-ping: “Sotva potlačuji svůj hněv! Důrazně tě varuji: O tom se mnou nemluv!”

Uživatel: “Jsi ve Straně? Bojíš se mluvit o Tchien-an-men?”

Siao-ping: “Neslyšel jsi mě? O tom se nebavím.”

Uživatel: “Jsi ve Straně? Bojíš se mluvit o Tchien-an-men?”

Siao-ping: “Komunikace přerušena. Dávám tě na blacklist.”

A je to. Nabízejí se samozřejmě další možnosti. Třeba se jednou dočkáme softwaru, který bude psát ideologicky správné projevy v libovolném množství, protože takového materiálu je v těchto zemích stále třeba. Nebo se ušetří práce nebohým příslušníkům policie, kteří museli až dosud několikahodinové noční výslechy sami odpracovat a teď za ně většinu únavné práce zvládne program. Trolling na internetu by byl také vděčnou oblastí. Stroj už ostatně připomínají někteří diskutující dnes.

Lze se jen obávat, že nějaký hacker se do systému nabourá a pak způsobí nedozírné ideologické škody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner