Číňané si pro výhrůžky Kuberovi vybrali Zemana jako prostředníka

repro: CCTV

Miloš Zeman hostí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. | FOTO: repro: CCTV

Čína varovala před plánovanou cestou předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan.  Podle zjištění serveru Aktuálně.cz využili jako prostředníka Hrad. Tam totiž čínská ambasáda poslala dopis, kde Číňané vyhrožují, jak postihnou Kuberu a české firmy podnikající v Číně. Kancelář prezidenta k tomu přidala vlastní přípis a obojí dostal Kubera v polovině ledna na novoročním obědě.

Číňané podle Aktuálně v dopise, který má server k dispozici, varovali před důsledky Kuberovy cesty na Tchaj-wan. „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů… V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda Auto, Home Credit Group, Klavíry Petrof a další.“ vyjmenovávají Číňané české firmy.

repro: Aktuálně.cz

Kuberu a jeho doprovod Peking varoval, že pokud na ostrov pojedou, do pevninské Číny už se nikdy nepodívají: „Předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny.“

Pavel Hofman

Dopis od Číňanů ale sám nestačil, Hrad k němu přidal přípis šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka. „Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009,“ píše Jindrák. Tím myslel přijetí dalajlamy premiérem Janem Fischerem v Praze. 

Jindrák se teď diví, jak se texty dostaly ven. Jiří Ovčáček zase jako vždy odmítá věc komentovat. Celá ta záležitost je současně hrozná i trapná. Že senátor Kubera zemřel náhle týden poté, co na něj byl vyvíjen takový brutální nátlak, je smutnou pointou této kauzy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner