Číňané to zkoušeli i na Hřiba. Na rozdíl od Zemana a Novákové nepodlehl

Zdeněk Hřib (Pavel Hofman)

Zdeněk Hřib | FOTO: Pavel Hofman

Jak se zdá, Číňané to v České republice zkoušejí na každého, kdo má nějaký vliv. Podlehl Zeman, Nováková, Babiš, Vondráček. Filip a další bolševici moc podléhat nemuseli. V rámci kauzy Nováková, kdy ministryně vlády ČR poslouchá pokyny Číňana, primátor Prahy Zdeněk Hřib uvedl, že na něj s příkazy Číňan přišel také. Ale neuspěl.

„Rozhodně neplánuji po vzoru paní ministryně Novákové vyhazovat tchajwanského diplomata. Neudělal jsem to počátkem roku, kdy se pokoušel čínský velvyslanec vyvolat stejný problém na mém novoročním setkání s diplomatickým sborem, a neudělám to ani příště,“ napsal primátor Prahy na Facebooku.

Uvedl to u příležitosti návštěvy Tchaj-wanu. Hřib v minulých dnech několikrát ostře odsoudil ministryni Novákovou, které dal za úkol čínský velvyslanec vyhodit z besedy, kterou organizovala, zástupce Tchaj-wanu. Vyhrožoval jí, že jestli to neudělá, je ohrožena jarní cesta Zemana do Číny. Nováková ho poslechla.

Hřib říká, že chce naopak posilovat spolupráci Prahy s Tchaj-pejí a jasně se vymezuje proti Číně. „Paní prezidentce jsem zopakoval, že lidská práva jsou pro nás důležitější než panda. Společně jsme řešili přímou leteckou linku mezi Prahou a Tchaj-pejí, která může pomoci kulturní i obchodní výměně. Také jsme se bavili o studentských výměnách, moderních technologiích v lékařství i o mém studiu tady na Tchaj-wanu,“ popsal Hřib.

Číňané se snaží ovládnout další a další politiky v ČR. Kromě Miloše Zemana a Andreje Babiše se to v minulých dnech povedlo s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Zeman před lety sliboval obrovské investice Číny v ČR. Podle Zdeňka Hřiba je to však takto: „Tchaj-wan je jedním z našich největších zahraničních investorů. Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]