Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se po odmlce opět ozval. Ve videu, které se v pondělí objevilo na komunikační platformě Telegram, mluví o tom, že Rusko bude větší na všech kontinentech a Afrika svobodnější. Jde o první vide od vzpoury wagnerovců na konci června letošního roku.
„Pracujeme v teplotách okolo padesáti stupňů a vše jde podle plánu. Jednotky wagnerovců provádějí průzkumné akce a činí Rusko ještě větším na dalších kontinentech a Afriku ještě svobodnější,“ prohlásil Prigožin na videu, které má být natočené v Africe.
Ruští žoldáci africkému kontinentu podle Prigožina pomáhají. „Děláme ze života noční můru jednotkám ISIS, al-Káida a dalším zločincům,“ dodal. Prigožin na videu stojí v maskáčích a s puškou v ruce. V dálce jsou vidět ozbrojení muži a auto.
Jeho soukromá vojenská skupina prý verbuje další bojovníky a splní úkoly, které byly stanoveny. Video je doplněno také telefonním číslem pro ty, kteří se chtějí ke skupině připojit.
Wagnerova skupina již působí v Nigeru; v Mali, kde mělo být video natočeno, si jeho bojovníky v roce 2021 najala vojenská junta, jež nařídila vyhnat francouzské vojáky a mírové jednotky OSN, kteří deset let pomáhali malijské armádě v boji proti islamistickým povstalcům, komentuje video agentura Reuters.
Wagnerovci pomohli Rusku v roce 2014 anektovat ukrajinský poloostrov Krym a zapojili se do bojů v Sýrii, Iráku a několika zemích Afriky. Na Ukrajině letos – za značných ztrát na obou stranách – dobyli město Bachmut. Podle Evropské unie je Wagnerova skupina odpovědná za závažné porušování lidských práv, a Brusel na ni proto uvalil sankce.
Soukromá armáda 24. června zahájila z okupované Ukrajiny tažení na Moskvu, namířené údajně proti vedení ruské armády a ruskému ministerstvu obrany. Několikahodinová vzpoura však vyzněla do ztracena, když ruský tisk ještě tentýž den překvapivě informoval, že se běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi povedlo dojednat s Prigožinem návrat bojovníků na základny. Putin poté v projevu k národu vyzval členy Wagnerovy skupiny, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. Řada z nich se skutečně do země, která je nejbližším spojencem Ruska, přesunula.