Čínská inspirace: Pouze Strana má právo rozhodovat o tom, co je pravda

repro: HuffPost

Hlavním rysem Si Ťin-pchingovy politiky je „důraz kladený na autoritu Strany a jejího vedení“ a dále „radikální odpor vůči ‚pravičáctví‘“. Takový je výsledek analýzy nedávného Si Ťin-pchingova projevu, kterou zpracoval čínský novinářský veterán působící v Hongkongu Čchien Kang. Generální tajemník přednesl svou řeč jako hlavní projev na stranické konferenci o ideologii a propagandě.

Leví pravičáci a leví levičáci

Coby „pravičáci“ (jou-pchaj 右派) jsou v ČLR tradičně označováni zastánci liberálnějších přístupů (v rámci levice), proti nimž stojí extrémní levice (kung-čchan ču-i zuo-i  共产主义左翼), která se k moci dostala během nechvalně proslulé kulturní revoluce (1966-76). Po konci kulturní revoluce a smrti Mao Ce-tunga představil Maem v minulosti několikrát sesazený Teng Siao-pching novou politiku reforem a otevírání se světu (kaj-ke kchaj-fang 改革开放), která stála za probuzením „čínského tygra“ v 80. letech minulého století a nastartovala ekonomický růst nejlidnatější země světa. Od jejího zavedení letos uplyne čtyřicet let. Jedna z věcí, která proto Čchien Kanga na Si Ťin-pchingově projevu zaujala, byla právě absence jakýchkoli zmínek o Tengovi.

Si navíc svůj projev pronesl v poněkud napjaté atmosféře. Tu začátkem léta odstartovala mladá žena jménem Tung Jao-čchiung, která zveřejnila na internetu video, na němž portrét prezidenta postříkala inkoustem. Samotný incident a následné zmizení aktérky vyvolaly vlnu kritiky vůči Siovi na domácí i zahraniční scéně. Kritické hlasy poukazovaly především na příliš agresivní propagandu a zveličování Číny a jejích úspěchů.

Hustá je Čína, země naše

Typickým příkladem takové nabubřelé propagandy je dokumentární snímek Amazing China (Úžasná Čína, čínsky Li-chaj  le, wo te kuo 厉害了,我的国, což by se dalo docela dobře přeložit jako „Čína je hustá“), který byl obecně hodnocen jako bezostyšná propagace samotného Si Ťin-pchinga. Film byl i přesto, že je oficiálně vydáván za nejúspěšnější čínský dokument všech dob, po několika týdnech v tichosti stažen z internetu i z kin, současně byla zablokována veškerá veřejná hodnocení či jakékoli komentáře k němu. Není třeba dodávat, že hodnocení filmu na internetu mimo prostor ohraničený „velkým čínským firewallem“ je tragické.

Letošní stranická konference o ideologii a propagandě probíhala kolem pátého výročí Si Ťin-pchingova projevu z 19. srpna 2013. V něm poprvé hovořil o „boji o veřejné mínění“ (jü-lun tou-čeng 舆论斗争) a představil sedm tabu, o nichž není možno diskutovat. V letošním projevu prezident a generální tajemník strany potvrdil prakticky vše, co řekl před pěti lety, a posvětil správnost směřování ideologie a propagandy v uplynulých letech. Konferenci navíc předsedal Wang Chu-ning, člen Stálého výboru Politbyra, který má na starosti právě ideologii a propagandu, a předpokládá se, že právě on je hlavním designérem „Si Ťin-pchingova myšlení“.

Držet jasný prapor pravdy

Jak poznamenává Čchien Kang, v letošním projevu už Si Ťin-pching nehovoří o „boji o veřejné mínění“, ale místo toho hlásá nutnost „držet jasný prapor pravdy a z principu odsuzovat veškerou faleš.“ To podle Čchien Kanga znamená jediné: „Pouze Strana má právo rozhodovat o tom, co je pravda, a její povinností je rozhodovat v souladu s jasným směřováním nejvyššího vedení.“ Na rozdíl od projevu před pěti lety pak Si Ťin-pching ve své letošní řeči vyzývá ke studiu svého vlastního myšlení, které bylo na loňském stranickém sjezdu kodifikováno pod názvem „Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy v nové éře“.

Zdůrazňuje především tzv. „čtyři uvědomělosti“ (s‘ ke i-š‘ 四个意识), k nimž se řadí politická uvědomělost (čeng-č‘ i-š‘ 政治意识), povědomí o celkové situaci (ta-ťü i-š‘ 大局意识), povědomí o [vedoucí roli] jádra [Strany] (che-sin i-š‘ 核心意识) a povědomí o sjednocení názoru (kchan-čchi i-š‘ 看齐意识). Tyto čtyři body mají „chránit autoritu a centralizované vedení Ústředního výboru a [přispět k] pevnému uchopení správné politické orientace.“

O tom, jaká je ona „správná politická orientace“, tedy závazná forma komunistické politické korektnosti, pak podle Čchien Kangovy analýzy svědčí především skutečnost, že Si Ťin-pching v projevu oproti zavedeným zvyklostem nezmínil své ideologické předchůdce a jejich ideologie, tedy „Mao Ce-tungovo myšlení“, „Teng Siao-pchingovu teorii“, Ťiang Ce-minovo „trojí zastoupení“ ani Chu Ťin-tchaovu „vědeckou koncepci rozvoje“. Spolu s těmito předchůdci pak opomíjí rovněž zmínku o vymezení vůči extrémní levici, což bylo dobrým zvykem od konce kulturní revoluce. Není proto pochyb, že Strana se pod současným vedením dále radikalizuje.

Převzato se ze serveru Sinopsis.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner