Čínská média si vymyslela neexistujícího švýcarského vědce

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Švýcarské velvyslanectví v Číně vyzvalo čínská média, aby stáhla články a příspěvky, které podle něj obsahují „falešné“ zprávy. Cituje se v nich údajný odborník, který ale zřejmě vůbec neexistuje.

Případ popisuje BBC.com. V příspěvku na twitteru velvyslanectví uvedlo, že údajný švýcarský biolog, který byl v posledních dnech citován v čínských médiích, není nikde dohledatelný. Šlo o články s komentáři „Wilsona Edwardse“ o původu covidu-19 a nezávislosti WHO. Údajného vědce citovala i státní média.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„I když si vážíme pozornosti věnované naší zemi, švýcarské velvyslanectví musí bohužel informovat čínskou veřejnost, že tato zpráva je nepravdivá,“ uvedlo švýcarské velvyslanectví v prohlášení zveřejněném na twitteru.

Organizace včetně CGTN, Shanghai Daily a Global Times citovaly tzv. biologa na základě jeho profilu na facebooku. Švýcarské velvyslanectví však uvedlo, že účet na facebooku byl založen před dvěma týdny a měl pouze tři přátele. „Je pravděpodobné, že tento účet na facebooku nebyl založen pro účely sociálních sítí,“ dodalo švýcarské velvyslanectví.

Mise uvedla, že neexistuje žádný záznam o existenci švýcarského občana se jménem „Wilson Edwards“ ani žádné akademické články pod tímto jménem.

V jednom článku, který BBC viděla ještě předtím, než byl upraven, se „Wilson Edwards“ uvádí jako švýcarský biolog. V deníku China Daily se psalo: „Na svém účtu na facebooku uvedl (Wilson Edwards): ‚Jako biolog jsem byl v posledních měsících zděšeně svědkem toho, jak bylo stopování původu Covid-19 zpolitizováno.‘“ V pozměněné verzi byly potom všechny zmínky o Wilsonu Edwardsovi odstraněny.

Digitální platforma Shine deníku Shanghai Daily například v příspěvku uvedla: „Evropský biolog přišel s překvapivým tvrzením, že poradní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO) pro sledování původu patogenů včetně viru Covid-19, který je zodpovědný za pandemii, se stala ‚politickým nástrojem‘. Článek dodává, že biolog se obává o ‚nezávislost WHO‘, a cituje jeho slova, že „USA jsou tak posedlé útokem na Čínu v otázce sledování původu, že se zdráhají otevřít oči pro údaje a zjištění“.

Švýcarské velvyslanectví ujistilo čtenáře, že předpokládá, že šíření příběhu bylo provedeno v dobré víře, ale laskavě požádalo o stažení nebo opravení zprávy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]