Napětí roste. Čínské tanky a letadlové lodě se shromažďují poblíž Tchaj-wanu

Čínská letadlová loď Liaoning (rhk111 / flickr.com / CC0 1.0)

Čínská letadlová loď Liaoning | FOTO: rhk111 / flickr.com / CC0 1.0

Čínská reakce na návštěvu Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu přišla velmi rychle. Jen pár desítek minut po přistání předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů na letišti v Tchaj-peji Peking zveřejnil zprávu o začátku vojenského cvičení. Podle některých zpráv to ovšem vypadá spíš na přípravu na čínský útok na Tchaj-wan.

Čínská armáda je v pohotovosti, Peking totiž nařídil okamžité přípravy na vojenské cvičení. To bude probíhat v blízkosti Tchaj-wanu a ostrov tak bude téměř obklíčen čínskými vojáky. Mapu, která na to poukazuje, zveřejnila státní tisková agentura Sin-chua a upozornil na ni týdeník Newsweek.

(Týdeník FORUM)

Cvičení by mělo začít 4. srpna o půlnoci místního času. V tu dobu bude probíhat i cvičení čínského námořnictva jihozápadně od Tchaj-wanu. Mluvčí velitelství Východního křídla lidově osvobozenecké armády Ši I uvedl, že Čína „provede řadu společných vojenských operací v okolí ostrova Tchaj-wan a uskuteční společná letecká a námořní cvičení v námořním a vzdušném prostoru severních, jihozápadních a jihovýchodních tchajwanských ostrovů“.

Konkrétně by se mělo jednat o ostré střelby na dlouhou vzdálenost či řízené palby. Vše bude probíhat poblíž ostrova, který Číňané označují jako baštu vzbouřenců. „Tato akce slouží jako vážné varování silám ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘ nebo těm, kteří o ni usilují,“ vzkázal Ši I. „Tyto kroky, stejně jako hra s ohněm, jsou nesmírně nebezpečné. Ti, kdo si hrají s ohněm, jím zahynou,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Připojily se i další vládní úřady. „Čínská lidová osvobozenecká armáda je v nejvyšší pohotovosti a zahájí řadu cílených vojenských operací. Bude tak rozhodně bránit národní suverenitu a územní celistvost a rozhodně zmaří vnější vměšování a separatistické pokusy o ‚nezávislost Tchaj-wanu‘,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien.

Napětí v regionu se tak opět stupňuje, na což zareagoval i Tchaj-wan, který v úterý pro ozbrojené síly vyhlásil stav nejvyšší pohotovosti druhého stupně. Obavy z čínského útoku se stále zvětšují. Podle deníku The Sun totiž byly nejméně dvě čínské válečné lodě spatřeny u ostrova.

()

Záběry, které kolují po internetu, zase ukazují obojživelné tanky na  plážích ve Fujianu podél Tchajwanské úžiny. Na dalších videích je zachycena bojová technika, která míří přes město Xiamen. To je velmi blízko ostrovům Kinmen, nejbližšímu místu mezi Tchaj-wanem a Čínou.

Čínské státní sdělovací prostředky navíc tvrdí, že letadlové lodě Liaoning a Shandong jsou nyní na moři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články