Čínskému režimu unikly dokumenty o nakládání s Ujgury. Prezident schvaluje užití represí

Čínský prezident Si Ťin-pching (repro: xinhuanet.com)

Čínský prezident Si Ťin-pching | FOTO: repro: xinhuanet.com

(ct24.ceskatelevize.cz) Z čínských vládních archivů unikly dokumenty, které popisují, jak nakládat s ujgurskou menšinou v provincii Sin-ťiang. Ve spisech, jež zveřejnil list The New York Times, jsou i nařízení přímo od prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten radí proti radikálnímu islámu a separatismu zakročit bez slitování a s plným využitím represivního aparátu.

Stovkami přeškolovacích center v čínské provincii Sin-ťiang prošel už zhruba milion Ujgurů. List The New York Times zveřejnil čtyři stovky čínských dokumentů, které popisují, jak s internovanými i jejich rodinami nakládat. A jaké instrukce jim mají policie a úřady dávat.

„Jsme si jistí, že je budete podporovat. Školení je pro jejich i vaše dobro,“ uvádí se v jednom z uniklých dokumentů.

Z materiálů také vyplývá, že se Peking obával nepokojů, až se studenti vrátí z internátů na prázdniny a zjistí, že jejich rodiče a příbuzní zmizeli. Policie a úředníci je měli důrazně upozornit, že i jejich chování ovlivní délku pobytu jejich rodičů ve školicím zařízení.

„Rodinní příslušníci, včetně vás, musí dodržovat zákony a pravidla. Nevěřte pomluvám a nešiřte je. Jen tak můžete svým příbuzným připsat body, aby mohli po zhodnocení výkonů a dosažení výsledků opustit školu,“ cituje The New York Times dokument.

Čína únik a zveřejnění interních dokumentů odsoudila. Všechna opatření jsou podle ní cílena jen na boj proti terorismu a extremismu. The New York Times podle Pekingu získané materiály zneužívá.

„Jsou slepé k faktům, pozměňují význam a vytrhávají z kontextu, aby poškodily protiteroristické a deradikalizační snahy v Sin-ťiangu,“ uvedl na adresu amerických novin Keng Šuang z čínského ministerstva zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]