Čínský deník: Zemanovy názory na olympiádu vyjadřují evropský konsenzus

Ilustrační foto (Profimedia)

Ilustrační foto | FOTO: Profimedia

Čínský bulvární deník Global Times, který spadá pod tamní komunistickou stranu, se vyjádřil k Zemanovým výrokům o zimních olympijských hrách v Pekingu. Ten prohlásil, že je zásadně proti politickému bojkotu her, do kterého se hodlají zapojit USA, Velká Británie, Kanada, Japonsko či Austrálie. Země bojkotem chtějí vyjádřit nesouhlas s tamním porušováním lidských práv.

„Jsem zásadně proti zneužívání olympijské myšlenky pro politické cíle. Zažili jsme to kdysi dávno jak v Moskvě, tak v Los Angeles. Nyní je jemnější forma tohoto zneužití, kdy bojkot se vyhlašuje jenom u politiků, a nikoliv u sportovců,“ uvedl Zeman ve zdravici českým olympijským sportovcům.

()

Nově jmenovaný ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jeho postoj ale nesdílí, a proto se rozhodl kontaktovat českého velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka.  Tomšík na Zemanovu žádost minulý rok vyjádřil v rozhovoru pro Beijing Daily podporu olympijským hrám v Pekingu, a to i navzdory vládnímu postoji.

Tento názorový rozpor zaujal i čínský bulvární deník Global Times, který je známý pro svůj nacionalistický úhel pohledu na mezinárodní problémy a pro šíření dezinformací. Článek s názvem „Nesouhlas českého prezidenta se zneužíváním olympijské myšlenky je konsensem uvnitř Evropy“ se zabývá čínsko-českými vztahy. Ty jsou podle deníku na velmi dobré úrovni, což je především zásluhou přátelského přístupu Zemana k Číně. Tak to v článku komentuje například dotazovaný člen Čínského institutu současných mezinárodních vztahů Sun Kequin. Jmenovaná instituce je přidružena k čínskému ministerstvu státní bezpečnosti a je pod blízkým dohledem Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Článek pokračuje výčtem dalších evropských politiků, kteří se k bojkotu vyjádřili odmítavě. Zemanovy výroky jsou ale použity jako důkaz, že podpora pekingských her v Evropě roste. „Poslední výrok Zemana, vůči Číně relativně přátelského evropského politika, nebyl v očích některých čínských analytiků překvapivý. Uvedli, že výrok reprezentuje rostoucí konsenzus Evropy v otázce olympijských her v Pekingu,“ shrnuje autor článku význam Zemanova výroku pro Čínskou lidovou republiku.