Čínský disident: Zeman je horší než prostitutka

Eric Drooker

Čínský disident, spisovatel Liao I-wu, poskytl rozhovor České televizi. Vyjádřil se k prezidentu Miloši Zemanovi, kterým opovrhuje kvůli tomu, jak Pekingu podlézá. Podle něj se chová „hůř než prostitutka“.

„Diktatura Číny je čím dál tím horší. Od masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 je den ode dne silnější a přísnější,“ uvedl v rozhovoru spisovatel, který žije již několik let v exilu.

Zeman podle něj naprosto zničil odkaz prezidenta Václava Havla. „To, jakým způsobem se prezident sklání před diktátorskými režimy, je ostuda celé České republiky a jejích občanů. Člověk, který je v rozhovoru pro centrální čínskou televizi tak podlézavý a maže všem med kolem pusy, se chová hůř než prostitutka. Protože i prostitutka umí s lidmi obchodovat – ale i když to berete jako obchod, nepotřebujete se tak hrozně ponižovat,“ zhodnotil disident.

S Čínou obchoduje celý svět – a podle spisovatele je to špatně. „Obchodování je jádro kapitalistického systému, ale i při obchodování se tyto země opírají o svobodu a demokracii. Kdyby se dbalo pouze na obchodování a zapomnělo na základní hodnoty Západu, pak by tento svět čelil morální krizi, autoritářské režimy by nikdo nekontroloval,“ myslí si Liao I-wu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]