Čínský ministr označil masakr na Tchien-an-men za oprávněný, prý stabilizoval společnost

Tchien-an-men 1989, ikonická fotografie z událostí (flickr)

Tchien-an-men 1989, ikonická fotografie z událostí | FOTO: flickr

Čínský ministr obrany Wej Feng-che prohlásil, že krvavý zásah armády proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety byl „správným” rozhodnutím a poukázal na následnou „stabilitu” země. Demonstranti zejména z řad studentů tehdy na masové demonstraci požadovali demokratické změny. vwedení státu proti nimk nasadilo armádu včetně těžkých tanků. Podle čínských úřadů zahynulo 200 – 300 demonstrantů. Podle Čínského červeného kříže a zástupců studentské organizace to bylo 2 000 –3 000 osob, podle odtajněných britských dokumentů zemřelo více než 10 000 lidí.

V odpovědi na otázku vznesenou po projevu ministra Wej Feng-cheho na bezpečnostním fóru v Singapuru označil tento vysoce postavený čínský politik tehdejší několikatýdenní protesty studentů žádajících v demokratizaci země za politické „nepokoje”, napsala agentura Reuters. Poukázala při tom na fakt, že se čínští vládní činitelé jen výjimečně vyjadřují k událostem ze 4. června 1989; zmínky o nich jsou v Číně tvrdě cenzurovány.

„Všichni se starají o Tchien-an-men po 30 letech,” řekl ministr Wej. „Během těch 30 let Čína pod vedením Komunistické strany prošla mnoha změnami – myslíte, že vláda jednala 4. června nesprávně? Vláda dospěla k závěru rázně ukončit ty nepokoje.” Vývoj v Číně od roku 1989 ukázal, že vládní akce byly oprávněné, dodal Wej.

Protesty na náměstí Tchien-an-men byly „politickým chaosem, který ústřední vláda potřebovala uklidnit, což byla správná politika,” řekl ministr obrany. „Díky tomu se Čína těší stabilitě a když ji navštívíte, dokážete pochopit tu část její historie.”

Nadcházející úterý bude dnem 30. výročí brutálního potlačení protestů vedených studenty čínskou armádou. Skupiny na obranu lidských práv a svědci mluví o stovkách nebo dokonce tisících zabitých demonstrantů; Čína nikdy nezveřejnila oficiální konečný počet obětí. Tehdejší protesty připsala kontrarevolucionářům usilujícím o svržení vlády komunistů. Výročí potlačení studentských protestů z roku 1989 nebude oficiálně připomínat komunistická strana ani vláda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]