Čínský mírový plán ukazuje prstem na Západ

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Peking přišel po měsících čekání a váhání s vlastním plánem, jak ukončit válku na Ukrajině. Přesnější by tedy bylo říci, jak ukončit „ukrajinskou krizi“, protože tak konflikt Čína v dokumentu označuje. Slovo válka se v něm sice objevuje, ale v jiné souvislosti. Stejně tak v dokumentu není jasně označen agresor a z rétoriky namířené proti „studenoválečné mentalitě“ a „vojenským blokům“ lze vyčíst, že v Pekingu vidí vinu spíš na straně Západu. Koneckonců Čína nehlasovala ani pro rezoluce OSN odsuzující ruskou agresi. V tomto kontextu je první bod plánu hovořící o respektování suverenity a územní integrity všech zemí v podstatě bezvýznamný. Jedinou částí, kterou lze přijmout bez výhrad, je odmítání i jen hrozby použití jaderných zbraní.

Čínský plán obsahuje celkem dvanáct bodů. Kdo by čekal, že se po přihlášení k suverenitě a územní celistvosti v prvním bodě Peking odhodlá vyzvat Rusko ke stažení z nelegálně okupovaných území – přinejmenším těch, která obsadilo po 24. únoru 2022 – bude zklamán. Čína naopak v jiném bodě ukazuje na Západ – ten se podle ní kromě existence a rozšiřování NATO provinil ještě jednostrannými sankcemi vůči Rusku. Ty totiž říše středu principiálně odmítá. Dohromady s bodem požadujícím okamžité příměří je zrušení sankcí vytouženým přáním Moskvy.

Zbytek dokumentu jsou pak prázdné fráze o nutnosti zastavit co nejdřív násilí, chránit civilisty, zabránit poškození atomových elektráren a podobně. Bez jasného postupu, jak toho dosáhnout, jsou to ale jen návnady předhozené západnímu veřejnému mínění a především té jeho části, která „chce mír“. Peking totiž taky „chce mír“. Asi každý normální člověk chce mír. Zároveň je ale třeba zajistit, aby takový mír byl stabilní a nepřinášel víc utrpení než pokračování ve válce. Co by se stalo se zbytky evropských Židů, kdyby Spojenci v roce 1944 „chtěli mír“? Co se stane s Ukrajinci žijícími na Ruskem okupovaných územích, když teď uzavřeme mír, který je vydá Moskvě napospas?

Suverenita a celistvost

Řeči o nutnosti respektovat Chartu OSN a suverenitu a územní celistvost všech zemí bez ohledu na velikost vzbuzují otázku, kterou by mohl položit major…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články