Čínský mluvčí straší: Změňte rychle kurs, jinak budete jíst hořké ovoce

Ilustrační foto. (Pixabay/RayWong2016)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/RayWong2016

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien se osmělil a sdělil nám, jak v Česku bídně dopadneme, když budeme zlobit Čínskou lidovou republiku. Nemáme to tu jednoduché, teď ještě k tomu všemu, co nás tady otravuje, budeme zřejmě obestřeni nějakou tajemnou východní kletbou.

Na twitteru činovník 28. října, zrovna na náš státní svátek, napsal: „Vyzýváme těch několik málo jedinců v České republice, aby urychleně změnili kurs, jinak nakonec sami spolknou hořké ovoce.“

()

Dočkal se tam reakcí i od svých krajanů. Jeden mu píše: „Jdu do práce, jdu do práce, jdu do práce. Důležité je říct to třikrát.“ Zřejmě narážka na to, že pan a soudruh mluvčí se dost často opakuje. Jiný poznamenává: „Nezapomeňte snídat zdravé oříšky, vlašské ořechy, ovoce, mléko a sójové mléko.“ To by mohlo znít jako nějaká zásada čínské medicíny, ale protože je u toho obrázek medvídka Pú, jde o něco jiného. Nejen v Číně si všimli, že generální tajemník čínské komunistické strany Si Ťin-pching vypadá jako medvídek Pú, a bdělí cenzoři si všimli, že lidé si toho všimli. Takže medvídek má teď v Číně utrum. K čemu taky nějaký Pú, když je tu panda a český krteček.

Jenže ne všichni mají k Číně tak vřelý vztah jako náš pan prezident Miloš Zeman, který obrovským krtečkem (naštěstí vycpaným a umělým) mával v čínské státní televizi a obdivoval se tamnímu krvavému režimu, jak dokázal „stabilizovat společnost“. Máme tu, míní mluvčí, „několik málo jedinců“, co by měli „změnit kurs“.  Asi si myslí, že většinu tu tvoří postavičky jako Miloš Zeman, Václav Klaus, Jaroslav Tvrdík, Jiří Paroubek a Jan Zahradil, „pragmatičtí“ politici „všech azimutů“.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

K podrážděným výrokům pana a soudruha mluvčího zřejmě vedlo to, že se Číně nelíbila návštěva tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua v České republice. Čínská ambasáda, kterou zřejmě někteří čeští politici znají docela dobře zevnitř, vyhlásila: „Senát Parlamentu České republiky a další instituce a někteří politici navzdory důraznému postoji čínské strany trvali na tom, že povolí návštěvu vedoucího odpovědného za zahraniční záležitosti autorit Tchaj-wanu v České republice a poskytnou mu platformu pro separatistické aktivity související s ‚nezávislostí Tchaj-wanu‘ v České republice. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky.“

No hrůza. To snad bude horší, než když stará Jeremiáška z Rychlých šípů vyhrožovala, že své oběti obestře fialovým kouzlem.

Jestli se teď většina Čechů bude ploužit po ulicích s výrazem strachu, ale není jisté. Od doby, co k nám z Číny dorazil jistý obzvláště hbitý virus, už si dost zvykáme. A my, co ještě z dob komunistického režimu pamatujeme plody nazývané kubánské pomeranče, jsme zvyklí konzumovat různé ovoce.

Zkuste něco nového, soudruzi, už je to s vámi nuda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]