Čínský prezident bude jednat se Zemanem a dalšími politiky

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) přiletěl 28. března do Prahy. Před terminálem Letiště Václava Havla ho přivítal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo).  (ČTK/Doležal Michal)

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) přiletěl 28. března do Prahy. Před terminálem Letiště Václava Havla ho přivítal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo). | FOTO: ČTK/Doležal Michal

Čínský prezident Si Ťin-pching bude dnes jednat na Pražském hradě s českou hlavou státu Milošem Zemanem. Odpoledne se v Lichtenštejnském paláci na Kampě setká s dalšími ústavními činiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hlášena jsou i protestní shromáždění.

Úvodní obrázek facebookové události, kde se svolávají účastníci protestní akce (fb)

Zeman přivítá na Hradě Si Ťin-pchinga dopoledne ceremoniálem s vojenskými poctami, následovat bude podpis dokumentů mezi zástupci České republiky a Čínské lidové republiky. Zeman se s prezidentem komunistické Číny setkal neformálně už v pondělí na zámku v Lánech, kde mimo jiné společně zasadili pamětní strom.

Odpoledne čekají Si Ťin-pchinga v Lichtenštejnském paláci setkání s předsedy obou parlamentních komor Milanem Štěchech a Janem Hamáčkem (ČSSD), Sobotkou a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Na dohled od paláce, u Sovových mlýnů, se mají odpoledne sejít lidé, kteří upozorňují na porušování lidských práv v Číně. V podvečer se uskuteční shromáždění na podporu demokracie v Číně na Hradčanském náměstí. V pondělí se někteří aktivisté dostali až do potyček s lidmi, kteří čínského prezidenta v ulicích metropole vítali. Podle svědectví přímých účastníků Číňané napadali Čechy, kteří drželi tibetské vlajky.

(repro YouTube.com)

V hlavním městě budou nadále platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat i dopravní uzavírky. Čínský prezident odletí z Prahy ve středu odpoledne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner