Čínský tisk: Čína chce soudit tchajwanského špiona, jenž žil v ČR

archiv

Záběr z čínské akce k oslavě roku Krysy v Praze, ilustrační snímek | FOTO: archiv

Čína se chystá postavit před soud Tchajwance, kterého bezpečnostní složky v zemi zadržely loni v dubnu a jehož viní ze špionáže. Informoval o tom čínský státní deník Global Times. Muž podle něj působil jako výzkumný pracovník v Praze a ke špionáži se již přiznal. Tchaj-wan označil přiznání za vynucené a Čínu obvinil, že úmyslně poškozuje vzájemné vztahy, informovaly dnes agentury Reuters a DPA.

List Global Times informoval o údajném tchajwanském špionovi v obsáhlém materiálu, podle agentury Reuters se muž objevil také v čínské státní televizi. Čcheng Jü-čchin (Cheng Yu-chin), který se narodil v roce 1977, podle čínských médií působil od roku 2004 v Praze, mimo jiné na Univerzitě Karlově. V roce 2015 založil institut s názvem The EU-China Economics & Politics Institute, který podle aktuálních informací na webových stránkách sídlí na pražském Ovocném trhu. Čcheng Jü-čchin je na webu uveden jako ředitel ústavu.

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. To se mu podle Global Times i podařilo. Čcheng se totiž údajně stal tchajwanským agentem s úkolem shromažďovat informace, rekrutovat agenty z řad čínských občanů a především „poškodit diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi“ včetně Česka.

Čcheng Jü-čchin, který je údajně členem tchajwanské vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), podle čínského státního listu navštívil v letech 2011 až 2013 jako akademický pracovník čtyřikrát pevninskou Čínu. Tchajwanským tajným službám údajně předával informace o lidech, se kterými se v zemi setkal.

Na počátku roku 2019 Čcheng podle čínského deníku šířil „nepodložené“ informace o tom, že Číňané žijící v Česku jsou „čínští špioni“. Údajnému tchajwanskému špionovi se podle Global Times podařilo také infiltrovat čínské diplomatické kruhy v Česku a shromažďoval o jejich členech informace.

Čínské úřady zadržely Čchenga podle Global Timesa v dubnu 2019 v pevninské Číně kvůli podezření ze špionáže. Po 18 měsících ve vazbě má nyní stanout před soudem.

V přiznání, které bylo ale podle tchajwanských úřadů vynucené, Čcheng uvedl, že v Praze založil institut, aby mohl „navštěvovat mezinárodní konference, a sbírat tak více zpravodajských dat“. Dále řekl, že si je vědom, že to, co udělal, pevninskou Čínu „poškodilo“.

Podle agentury Reuters Tchajwancovo přiznání vysílala v pondělí pozdě večer čínská státní televize. Už v neděli podle ní přenášela přiznání jiného údajného tchajwanského špiona, který se měl zapojit do protestů v Hongkongu.

Podle agentury DPA se proti zprávě čínských médií o údajném špionovi působícím v Praze Tchaj-wan ostře ohradil. Čchengovo přiznání označil za vynucené. Čína se podle Tchaj-peje úmyslně snaží poškodit vzájemné vztahy.

Bývalý předseda tchajwanské Demokratické pokrokové strany Čcho Jung-tchaj, pro kterého Čcheng podle čínských médií na Tchaj-wanu pracoval jako asistent, na facebooku napsal, že muže vůbec nezná.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy mezi Tchaj-wanem a Českem se letos staly předmětem zájmu kvůli cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) do této ostrovní země. Proti návštěvě Tchaj-wanu ostře protestovala Čína, Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner