Čínský umělec vylepuje v ulicích obrazy zatčeného čínského doktora

Čínský umělec s přezdívkou Badiucao přiletěl do Prahy a začal v ulicích města vylepovat plakáty s obličejem zatčeného čínského doktora Li Wen-lianga (34 let), který mezi prvními varoval před nebezpečným virem (nyní znám jako nový koronavirus), ale byl čínskými úřady umlčen, později sám na virus zemřel.

Doktor Li Wen-liang působil jako oftalmolog v čínském městě Wu-chan, epicentru epidemie, která se později rozšířila do celého světa.

Koncem prosince 2019 se pokusil varovat ostatní lékaře v prvních dnech propuknutí epidemie tím, že poslal své nemocnici zprávu, která měla kolegy upozornit na záhadnou novou nemoc. Sedm lidí již bylo v karanténě a projevovali příznaky podobné onemocnění SARS, proto chtěl, aby lékaři zvážili použití ochranných prostředků, aby se zabránilo jejich infikování, uvedl list The Guardian.

Příběh Li Wen-lianga ilustruje, jakým způsobem komunistická strana Číny zakrývala existenci epidemie a špatně zvládla situaci, což umožnilo, aby se virus rozšířil po celé Číně a epidemie přešla do celosvětové pandemie.

Dr. Li Wen-liang, který se v prosinci 2019 pokusil přitáhnout pozornost k výskytu nového nebezpečného viru. (Photograph: Handout)

 

Čínské bezpečnostní složky ho přišly zatknout do jeho domu čtyři dny poté, co poslal zmiňované varování, a obvinily ho z „nepravdivých komentářů“, „šíření fám“ a protiprávního jednání, které narušuje společenský řád. O jeho zatčení informovaly BBC News.

Lékař musel podepsat prohlášení, že o nemoci nebude dále šířit informace.

Týden poté byl koronavirem nakažen i on sám a během dvou týdnů virus zaplavil celou Čínu.

Poté, co státem kontrolované mediální kanály informovaly o tom, že zemřel, zprávy o jeho smrti vyvolaly mimořádný celonárodní ohlas. Číňané vyjadřovali smutek a hněv na sociálních sítích.

Umělec a disident Badiucao

Jak se redakce Epoch Times dozvěděla, Badiucao, který po Praze vylepuje plakáty umlčeného čínského lékaře, byl pozván na letošní ročník filmového festivalu Jeden svět. Festival zařadil na program dokument China’s Artful Dissident o jeho životě a jeho uměleckém boji proti čínskému totalitnímu režimu.

Jako čínský disident využívá uměleckých forem, grafiky, malby a dalších, k poukazování na násilné represe a zločiny, kterých se komunistická strana v jeho rodné zemi dopouští.

Umlčeni za zprávy o nebezpečném viru

Začátkem ledna 2020, kdy už byly ve Wu-chanu pravděpodobně stovky případů nakažení koronavirem, neváhaly čínské úřady umlčet lékaře, kteří o nebezpečnosti nového viru informovali na sociálních sítích.

Projekt Sinopsis ve svém článku z 16. března 2020 uvádí jako příklady umlčování právě oftalmologa Li Wen-lianga, který později na virus zemřel, nebo primářky pohotovosti Ústřední nemocnice ve Wu-chanu paní Aj Fen.

Po uzavření Wu-chanu pak postupně „zmizeli“ mimo jiné dva občanští aktivisté – amatérští novináři, kteří se snažili o situaci informovat ve svých videích, podnikatel Fang Pin, právník Čchen Čchiu-š‘, a také nezávislý novinář Li Ce-chua.

Pavel Hofman

Podle organizace Chinese Human Rights Defenders již bylo zdokumentováno 450 případů zatčení občanů za „šíření fám na internetu“.

Výhrůžkám nebo blokování pak museli na svých WeChatových účtech čelit i uživatelé v zahraničí a z ČLR bylo vyhoštěno několik zahraničních novinářů.

Umlčeni:

Represivní postupy čínského režimu proti takzvaným „fámám“, které měly podle komunistické strany ohrožovat „stabilitu“, vedly k tomu, že nový virus a jeho nebezpečnost nebyly včas rozpoznány a nebyla zavedena bezpečnostní opatření. Proto se mohl rychle rozšířit po celé Číně a do celého světa.

Umělec a disident Badiucao u Lenonovy zdi v Praze se svým plakátem doktora Li Wen-lianga. (Badiucao)

 

Text byl publikován na serveru The Epoch Times.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner