„Pane velvyslanče, proč jsou ti lidé v poutech a se zavázanýma očima vedeni do vlaků?“ „Sin-ťiang je krásný…“ Zhruba takto lze shrnout rozhovor moderátora BBC Andrewa Marra s čínským velvyslancem ve Velké Británii Liu Xiaomingem, když jej konfrontoval se znepokojivým videozáznamem připomínajícím transporty lidí do nacistických koncentračních táborů.
BBC konfrontovala čínského velvyslance se známým videem zachycujícím přepravu stovek spoutaných lidí v mundůrech a s páskami přes oči. Diplomat předstíral, že mu předmětný záznam nic neříká, následně ale nepřímo dosvědčil, že jde o záběry trestanců v Sin-ťiangu. Okolnosti jejich transportu ale odmítl komentovat a veškeré moderátorovy dotazy důsledně zamlouval.
Na žádost o vysvětlení, co přesně se na předmětných záběrech děje, čínský diplomat po menší prodlevě nejprve namítl, že z nich nedokáže rozpoznat, co zachycují, a vzápětí se pokusil otázku zamluvit poznámkou o tom, že se ho moderátor na totéž ptal už loni. Následně jej ujišťuje o krásách Sin-ťiangu a odříkává jakési čínské přísloví. „To ale není předmětem našeho pořadu, pane velvyslanče, nebo snad ano?“ vrací Marr diplomata k tématu, ten však dál mlží a bagatelizuje jeho podstatu.
„Mohu se zeptat, proč lidé v moderní Číně klečí s páskami přes oči a mají vyholené hlavy a proč jsou voděni do vlaků? Co se to tam děje?“ ptá se Andrew Marr. „Nevím, kde jste vzal tuto videopásku, v každé zemi občas převážejí vězně,“ zpochybňoval původ videa a relativizoval jeho obsah výše zmíněný zástupce čínského komunistického režimu. Moderátor se ale nenechal odbýt a upřesnil, že jde o záběry, které obletěly svět a jejichž pravost potvrdily západní tajné služby i australští experti. Čínský velvyslanec na to spouští komunistickou režimní hantýrku o „takzvaných západních tajných službách“ a velkých nařčeních.
Dronem pořízené video zachycuje ujgurské muslimy a příslušníky dalších národnostních menšin v jakémsi stejnokroji, sedící na zemi, vyrovnané do řad, s čerstvě vyholenými hlavami, spoutanýma rukama a páskou přes oči. Podle britského serveru Guardian bylo toto video pořízené pravděpodobně v jihovýchodním Sin-ťiangu v srpnu 2018. Objevilo se na YouTube, kde je uveřejnil účet War on Fear. Čína čelí kritice za to, že pozatýkala více než milion etnických Ujgurů a příslušníků dalších muslimských menšin a drží je v převýchovných táborech.