Oznámení čínského ministerstva školství vyvolalo rozruch. Pravilo se v něm, že mladí čínští muži jsou příliš zženštilí. Zpráva na internetu je mnoha lidmi kritizována jako sexistická. Někteří další však tvrdí, že na vině jsou částečně i čínské mužské celebrity.
Čínská vláda již nějakou dobu dává najevo obavy, že nejpopulárnější mužské vzory v zemi už nejsou silné, atletické postavy typu „armádních hrdinů“. I prezident Si Ťin-pching, známý fotbalový nadšenec, už dlouho usiluje o kultivaci lepších sportovních hvězd.
Minulý týden proto ministerstvo školství vydalo oznámení s názvem, který nenechal nikoho na pochybách o jeho konečném cíli. Návrh na zabránění feminizace mladistvých mužů vyzval školy, aby plně reformovaly své nabídky v oblasti tělesné výchovy a posílily nábor učitelů.
Text doporučoval nabírat sportovce v důchodu a lidi ze sportovního prostředí a „energicky rozvíjet“ konkrétní sporty, jako je fotbal, s cílem „pěstovat mužnost studentů“.
Je to celkem jasné určení směru, a to v zemi, kde média ve skutečnosti nepřipouštějí nic jiného než dost uhlazené „společensky odpovědné“ hvězdy.
Loni v květnu prohlásil delegát nejvyššího čínského poradního orgánu Si Ce-fu, že mnoho mladých čínských mužů se stalo „slabými, bázlivými a sebeponižujícími“. Mezi mladými čínskými muži je prý vidět trend směřující k „feminizaci“ a ten by „nevyhnutelně ohrozil přežití a rozvoj čínského národa“, pokud by nebyl „efektivně řízen“.
Si Ce-fu řekl, že na vině je částečně domácí prostředí, kdy většinu čínských chlapců vychovávají jejich matky nebo babičky. Poznamenal také, že vzrůstající přitažlivost některých mužských celebrit znamená, že mnoho dětí „už nechce být armádními hrdiny“. Navrhl proto, aby školy hrály větší roli při zajišťování vyváženého vzdělání pro mladé Číňany.
Převážná většina čínských reakcí na oznámení byla negativní. Stovky tisíc Číňanů se vydaly na sociální sítě vyjádřit svůj hněv, přičemž mnozí označili vládní poselství za sexistické.
„Je teď feminizace hanlivý termín?“ zeptala se jedna z uživatelek na síti Weibo a dostala přes 200 000 lajků. Další uživatel sítě mínil: „Chlapci jsou také lidé… jsou emocionální, bojácní nebo jemní, to jsou lidské vlastnosti.“ „Čeho se muži bojí? Být stejní jako ženy?“ zeptal se jeden. „V téhle zemi je o 70 milionů mužů víc než žen,“ tvrdil další. „Žádná země na světě nemá tak deformovaný poměr pohlaví. Není to dost mužné?“ A ještě: „Žádný z těchto návrhů nepřišel od žen.“
Možná mají pravdu. O tom, jak je čínské nejvyšší vedení výrazně ovládáno muži, bylo již dříve napsáno mnohé.
U některých lidí v médiích se však krok usilující o zvýšení mužnosti čínských chlapců setkal s pozitivním přijetím. Noviny Global Times poznamenaly, že „získal určitou podporu“.
Na sociální síti Sina Weibo se objevily komentáře, které poukazovaly na tao, že vinu prý nesou čínské mužské celebrity, převážně ty, které jsou známé jako „malé čerstvé maso“ (小鲜肉). Toto je módní slovo, které odkazuje na mladé čínské mužské ikony, které jsou vnímány jako čisté, upravené a s jemnými rysy. Do této kategorie patří chlapecká skupina TF Boys a čínský zpěvák Lu Han, stejně jako mnoho K-popových hvězd.
Vláda se přitom v posledních měsících snaží zavádět a prosazovat nové vzory pro mladé Číňany. Třeba loňské úspěchy Číny ve vesmíru byly skvělou příležitostí k propagaci osobností, jako byl Čou Čcheng-jü, který se jako 24-letý stal velitelem kosmické lodi. Zatím to ale nepomohlo, aby mladí čínští muži viděli své vzory mezi vojáky, policisty a hasiči.
V posledních letech média usilovala o to, aby se na čínských obrazovkách směly objevit mladé mužské hvězdy s tetováním nebo náušnicemi. A jedna z největších čínských popových hvězd se v roce 2019 na internetu stala terčem ostré kritiky, když byla vyobrazena, jak kouří.
Čínským soudruhům přejeme k provedení jejich plánů hodně energie. Snad to nebude mařit vzhled členů Ústředního výboru KS strany Číny a samotného prezidenta. V Číně je zakázáno dělat narážky na to, že Si Ťin-pching vypadá jako medvídek Pú.
(Zdroj: BBC.com.)