Přední český smyčcový soubor Pražákovo kvarteto nepojede kvůli zákazu čínských úřadů na turné do Číny. Pro ČTK to řekl člen kvarteta Josef Klusoň.
Proč? Klusoň si to vysvětluje tím, že čínským komunistům vadí kladný postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu a k Tibetu a mají pocit, že když je kvarteto Pražákovo, je asi zřizováno Prahou. Jenže ono se jmenuje podle svého zakladatele Josefa Pražáka a s Prahou nemá nic společného.
V Číně už kvarteto vystupovalo a teď se mělo uskutečnit další turné. „Mám podepsanou smlouvu, měli jsme k tomu čtyři další koncerty a jen jsme čekali, že si koupíme letenky a vyřídíme víza. Předevčírem jsem dostal zprávu od ředitelky divadla v Zakázaném městě, že bohužel nejsou odsouhlaseny (are not approved),“ řekl. „Zřejmě jakákoli akce, kterou dělají na téhle úrovni, musí projít schvalovacím řízením zřejmě komunistické strany Číny. Sami (naši partneři) byli velmi překvapeni, nevěděli proč. Důvodem byly podle mě postoje pražského primátora k Číně. Oni to tedy nekomentovali, ale já si to tak vysvětluji,“ komentuje to Klusoň.
Je možné, že čínští komunisté už plně zapojili umělou inteligenci. Autoritářské režimy toho musí kontrolovat hodně a v případě Číny celou miliardu vlastních lidí a zbytek světové populace a tak není moc čas uvažovat, kdo je kdo. Režim musí kontrolovat i minulost, aby si udržel vlastní budoucnost, musí hlídat i mrtvé a regulovat, kdo se narodí. Je toho prostě moc.
Ale sami si za to můžeme, kdybychom volili poctivě jen politiky, co mají pochopení pro východní azimuty, mohli by si naši hudebníci hrát, kde by chtěli a přispívat k dorozumění mezi národy a Čína by možná odebrala několik tun Pražské šunky. Jen chtít.