Čína, která zpočátku jen odrážela spekulace o původu pandemie koronaviru ve wuchanské laboratoři, odkud nejspíše unikla, přešla do útoku a za jejího původce označila mimo jiné i Česko. Teď ovšem čínský komunistický režim usvědčuje z rozsáhlých fabulací uniklá interní evidence.
Čínský komunistický režim se svou kampaní, v níž svaluje vinu za propuknutí aktuální pandemie na Indii, ale i na několik dalších zemí včetně České republiky, narazil do zdi. Svými pomluvami totiž bezděčně povzbudil novináře k pátrání po tom, jak čínský komunistický aparát nakládal s evidencí nakažených a jaká vydával nařízení. Zjištění čínského zpravodaje americké televize CNN potvrzuje naprostou neschopnost totalitní země uchopit realitu, stejně jako lhostejnost ke zbytku světa.
Komunistické úřady zřejmě v reakci na uznání, kterého se pro efektivní boj s nákazou dostávalo Tchaj-wanu, notně vylepšovaly své oficiální statistiky. Za 7. březen oznámily jen 83 nových případů nákazy. Podle interního dokumentu však na předmětný den připadalo 115 nových případů, zjistila CNN. Na 32 pozitivně testovaných lidí se tedy do zveřejněné statistiky vůbec nedostalo.
Značné odchylky se vyskytují i ve statistikách úmrtí. Dne 17. února úřady v souvislosti s novým typem koronaviru referovaly o 93 úmrtích za uvedený den. V interních dokumentech je však podle CNN uvedeno 196 mrtvých.
Z odhalených dokumentů z letošního ledna dále vyplývá, že Číně působily zpočátku značné potíže i nespolehlivé testy. Opakované testy odebraných vzorků ukázaly, že velká část těch z nich, které laboratoře původně vyhodnotily jako negativní, byly ve skutečnosti pozitivní.
V průběhu prvních měsíců po vypuknutí nákazy trvalo podle CNN 23 dní od projevu příznaků onemocnění, než se případy dostaly do oficiální statistiky. To může souviset s další zmínkou v předmětných podkladech, podle níž jsou čínské zdravotnické instituce podfinancované, špatně vybavené a personál bez motivace.
Čínu za manipulace opatrně kritizovala i Světová zdravotnická organizace (WHO), která ve své zprávě uvádí, že propuknutí nákazy potvrdila až po opakovaných výzvách. „Je jasné, že se Čína dopustila chyb. A nejen chyb, k nimž dochází při potýkání se s novým typem viru, nýbrž i byrokratických a politicky motivovaných chyb,“ poznamenal v rozhovoru pro citovaný zdroj Jančchong Chuang z think-tanku Council of Foreign Relations.
WHO chce do Číny vyslat skupinu expertů, kteří budou pátrat po důkazech, jež by potvrdily hojně diskutovanou možnost, že nákaza vznikla přenosem ze zvířete na člověka na trhu s exotickými zvířaty ve Wu-chanu. Čínský režim ovšem žádné zahraniční experty podobného zaměření do země nepouští. Namísto toho šíří další verze spekulací na téma, jak se k nim nákaza dostala odjinud.