Čína vyzvala Pekarovou Adamovou ke zrušení cesty na Tchaj-wan. Podle Pekingu je návštěva chybným krokem

Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel, předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová a premiér Fiala na schůzce v senátu (FORUM 24 / Vojtěch Laštůvka)

Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel, předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová a premiér Fiala na schůzce v senátu | FOTO: FORUM 24 / Vojtěch Laštůvka

Čína ve čtvrtek označila plánovanou návštěvu Tchaj-wanu předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí.

Tchaj-wan navštívil už v roce 2020 předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Loni tuto asijskou zemi navštívila delegace senátorů a zástupců ministerstev. Čínská strana proti těmto návštěvám protestuje. Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát nově zvoleného prezidenta České republiky Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Sinolog, zakladatel a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála (Martin Hála / se svolením)

Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Český premiér Petr Fiala (ODS) v reakci prohlásil, že Česko jako suverénní stát samo rozhoduje, s kým si zavolá a s kým se bude potkávat.

„Pana ministra (Josepha Wu) jsem ubezpečila, že systematická podpora partnerů, kteří dodržují lidská práva a ctí principy liberální demokracie, patří mezi priority naší parlamentní diplomacie. Jsem velmi ráda, že v tom po dlouhých letech poznamenaných vzájemnou nekoordinovaností budou konečně všichni čeští ústavní činitelé opět zajedno,“ uvedla k telefonátu Pekarová Adamová.

Předsedkyně sněmovny ve čtvrtek také Českému rozhlasu řekla, že o plánu své cesty chce jednat během večerní schůzky nejvyšších ústavních činitelů s nově zvoleným prezidentem. Nechtěla sdělit, zda má, či nemá v úmyslu Pavla na misi pozvat s tím, že jde o vysoce citlivou informaci.

Česko podle Fialy přistupuje k Číně podobně jako většina západních spojenců. „Máme vlastní politiku jedné Číny, což je formulace, která naprosto přesně vyjadřuje skutečnost a je i dlouhodobou konstantou české zahraniční politiky,“ řekl po čtvrtečním jednání vlády. S Tchaj-wanem má podle něj ČR velmi dobrou spolupráci v ekonomice, obchodu, vzdělávání či výzkumu.

O konkrétních plánech ohledně Pavlovy případné cesty na Tchaj-wan nemá premiér žádné informace. Na diskuse o koordinaci zahraniční politiky mezi vládou a prezidentem je podle něj čas, tématem ale bude i na čtvrtečním setkání nejvyšších ústavních činitelů s Pavlem. „Budeme se bavit nejen o spolupráci těchto klíčových ústavních institucí, ale určitě i o tom, jak budeme do budoucna koordinovat naše zahraničněpolitické aktivity,“ dodal Fiala.

Nově zvolený prezident Pavel v pondělním telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Poděkoval jí také za gratulaci k vítězství ve víkendových prezidentských volbách.

Čínská diplomacie tento telefonát odsoudila. Podle mluvčí čínské diplomacie Mao Ning šlo o vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Čína považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

„Já jsem telefonát s tchajwanskou prezidentkou nedělal proto, abych někoho naštval,“ řekl Pavel v úterý rozhovoru pro Frekvenci 1. Poukázal na to, že Česko má s Tchaj-wanem silné obchodní vztahy i sdílené hodnoty a nevidí jediný důvod, proč to skrývat. Z české strany to podle něj neznamená nic protičínského, ale jen vyjádření české suverenity a národních zájmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články