Čiré zoufalství sociálních demokratů: Vládní prioritu číslo jedna prosazují jako usmolený poslanecký návrh

Zástupci ČSSD na tiskové konferenci (ČSSD)

Zástupci ČSSD na tiskové konferenci | FOTO: ČSSD

Z údajné důchodové reformy, se kterou přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, se už definitivně stala naprostá fraška. Nejenom, že to žádná skutečná reforma není, protože místopředsedkyně ČSSD ve výsledku vůbec neřeší financování důchodů a udržitelnost penzijního systému, nyní dokonce sociální demokracie „reformu“ tlačí jako poslanecký návrh. Smutnější tečku za reformním snažením vlády Andreje Babiše si jen těžko představit.

Sociálním demokratům nakonec nic jiného než svoji tzv. důchodovou reformu předložit jako poslanecký návrh nezbylo, minimálně pokud sociálně demokratická strana a její místopředsedkyně Maláčová chtějí vypadat jako někdo, kdo udělal maximum proto, aby se „reforma“ stihla schválit v tomto volebním období. Jinou možnost nemají, protože hnutí ANO ji zjevně odmítá a Legislativní rada vlády má s jejím projednáváním začít až 1. července.

Eric Drooker

Ve skutečnosti tím ale sociální demokracie jen dále deklaruje svoji bezmoc a ještě více zdůrazňuje a rozmazává skutečnost, že jediným výsledkem celého slavného úsilí Babišova kabinetu ohledně penzijní reformy bude jeden usmolený poslanecký návrh, který do sněmovny pošle hrstka poslanců za ČSSD.

Přitom v programovém prohlášení vlády se to hemží vznosnými větami jako: „Chceme důchodovou reformu.“ Nebo: „Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí.“ Případně: „Systém nastavený budoucí reformou musí být dlouhodobě stabilní, srozumitelný a finančně zajištěný, proto bude změna realizována v podobě, která si získá širokou politickou a společenskou podporu.“

Byla to jen prázdná slova. Aby z toho všeho aspoň něco zbylo a aby voliče nepřepadal naprostý pocit marnosti a aby se sociálně demokratická strana před volbami mohla vykázat tím, že přeci jen něco málo udělala, sociální demokraté se „reformu“ z dílny ministryně Jany Maláčové rozhodli předložit alespoň ve formě poslaneckého návrhu.

Čiré zoufalství

Poslanec za ČSSD Roman Sklenák k tomu tento týden na tiskové konferenci sociální demokracie uvedl: „Když se podíváme do těch minulých volebních období, tak o zásadní důchodové reformě se zde hovoří od 90. let. V podstatě byly vytvořeny komise, které se tím zabývaly, ale s uplynutím volebního období v podstatě vždy ta práce skončí a v novém volebním období se začíná od nuly,“ poukázal Sklenák.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Posléze vysvětlil význam onoho poslaneckého návrhu, kterým se sociální demokraté snaží protlačit svoji představu penzijní reformy: „A my právě bychom byli rádi, protože jsme tak daleko, že máme paragrafové znění, máme za sebou připomínkové řízení, máme predikce, matematické výpočty na desetiletí dopředu, že by bylo dobré, aby existoval ten tisk minimálně proto, aby v příštím volebním období bylo na co navázat. A samozřejmě, pokud sněmovna bude mít vůli se tím zabývat, a projdeme třeba prvním čtením nebo se o tom budeme bavit na výborech, o to lépe.“

To zní skutečně jako čiré zoufalství. Sociální demokraté měli roky na to, aby se dohodli aspoň se svým koaličním partnerem hnutím ANO, když už s nikým jiným, a společně přišli s takovým návrhem, který by měl podporu celé vlády. To, že se tak nestalo, je selháním nejen Babišova hnutí, ale i sociální demokracie, která to nikdy neměla dopustit.

Pokud to mají ve svém vládním prohlášení jako stěžejní prioritu, měli Jana Maláčová, Jan Hamáček a spol. na hnutí ANO tlačit, aby s nimi v tomto zásadním bodě premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová prostě spolupracovali, a nebo měli sociální demokraté z Babišova kabinetu zkrátka odejít.

Důchodová reforma jako priorita číslo jedna

Zmíněným poslaneckým návrhem už nic nezachrání. A radovat se z toho, že možná projde prvním čtením, nebo se dokonce dostane i na výbory, je přece směšné. To, co se mělo zvládnout za uplynulé čtyři roky a co také Babišova vláda slibovala, je na úplně jiné úrovni. První nebo druhé čtení ve sněmovně nás nevytrhne. Česká republika už konečně potřebuje kvalitně připravenou důchodovou reformu, na které se shodne nejenom vláda, ale i poslanci a senátoři napříč politickým spektrem.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ministryně Maláčová na zmíněné tiskové konferenci k poslaneckému návrhu důchodové reformy prohlásila: „Vyzýváme tímto všechny poslanecké kluby, aby s námi o tom byly ochotny jednat, protože sociální demokracie je v tuto chvíli jediná politická strana v poslanecké sněmovně, která přišla s komplexním návrhem, která má splněno. Asi nemusím připomínat, že důchodová reforma je priorita číslo jedna v programovém prohlášení vlády a už není možné ztrácet čas. Skutečně pojďme se bavit o tom, jak zajistit všem, kteří pracují, spravedlivý důchod,“ zdůraznila místopředsedkyně ČSSD.

A pokračovala: „Také asi víte, že náš návrh spravedlivých důchodů od nás kompletně opsali Piráti a STAN na jedné straně a pak samozřejmě z velké části i ta druhá pravicová koalice, a to je ODS a TOP 09, a proto je důležité se ve sněmovně dostat na tu věcnou úroveň a začít si konkrétně říkat, co chceme, aby se schválilo, a co chceme, aby se ještě zlepšilo. My máme jako sociální demokraté hotovo.“

Ne, sociální demokraté rozhodně nemají hotovo. Jsou součástí vlády, která slibovala penzijní reformu a která tento úkol nezvládla. Aktuální snaha sociální demokracie na tom nic nemění. A stejně tak ani jejich řeči o tom, kdo od nich jejich reformu údajně opsal.

Je pravda, že to, co najdeme v programu koalice Pirátů a hnutí STAN, se návrhu ministryně Maláčové dost podobá, ale to nakonec není podstatné. Podstatné je to, aby se s reformou penzí skutečně hnulo, aby byla schválená a aby opravdu přinesla udržitelné důchody. To ale není případ uvedeného poslaneckého návrhu podaného na poslední chvíli v situaci, kdy je jasné, že se stejně už nestihne schválit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články