Cirkus jménem ANO: širší vedení se jmenuje Babiš. Tady jsou důvody, proč nakonec kandiduje

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Karel Havlíček, místopředseda hnutí ANO, v neděli 30. října v poledne oznámil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News, že už je v úzkém vedení rozhodnuto, kdo bude kandidovat na prezidenta, ale vše definitivně rozhodne širší vedení v pondělí. Aby následně tentýž den, tedy v neděli večer, Andrej Babiš oznámil, že bude kandidovat on. Co z toho plyne? Širší i užší vedení se jmenuje majitel Andrej Babiš. Ten, který na prezidenta kdysi kandidovat odmítal.

Dne 6. listopadu 2014 na svém twitterovém účtu Andrej Babiš vzkázal šiřiteli prokremelských názorů Eriku Bestovi toto: „Ubezpečuji Erika Besta, že nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila a ani na ni nemám předpoklady.“

()

Výše uvedené sdělení jen doplňuje naše dlouhodobé zkušenosti s Babišem. Lhaní, lhaní a zase lhaní, to je to hlavní, to nejefektivnější, to, čeho se v žádné situaci neštítí. Ostatně i to nekonečné lavírování bylo součástí této taktiky, stejně jako oznámení tiskové konference na pondělí ve 12:30. Když se Havlíček v televizi ztrapňoval předstíráním, že hnutí ANO má snad nějaké demokratické vedení, bylo to absurdní. Ale to, jak ho jeho šéf bez mrknutí oka potopil, je ještě lepší.

Teď ale k tomu, proč se vlastně Babiš rozhodl do tak velkého rizika jít. V posledních dnech jsme viděli palbu do Petra Pavla, který vede v průzkumech veřejného mínění. Hnutí ANO se věnovalo tomu, aby tato palba padla na úrodnou půdu. Skutečné vysvětlení tkví ale jinde a je tu hned několik příčin.

Tou naprosto nejzásadnější motivací je fakt, že soud v kauze Čapí hnízdo se vyvíjí z Babišova hlediska strašně. Každý den soudního procesu přináší nové nepříjemnosti, které ukazují, že předseda hnutí ANO (opět) lhal a podváděl, aby získal dotaci padesát milionů na stavbu luxusní farmy. Jedině jako prezident by se tohoto problému spolehlivě zbavil.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Druhým důvodem je ego. Babiš je dlouhodobě poměrně dost zakomplexovaný člověk, a to i přesto, že je druhým nejbohatším Čechem. Nebo možná právě proto. Je nevzdělaný, nepatří tzv. do party, nikdo ho nikdy nepřijal, protože se s ním nedá vlastně o ničem mluvit. On sám to dlouho věděl. Pak ale zjistil, že politická funkce mu zajišťuje alespoň zdání respektu. Fotografie se státníky. Domnělou vážnost. Strašně se trápí, že o to se ztrátou premiérského křesla přišel, a chtěl by to zpět.

A nakonec tedy průzkumy. Ano, nejsou vůbec dobré. Přesto ze všech, kteří se za hnutí ANO nabízeli, Babiš stále vycházel jako nejsilnější kandidát. Je to logické – je nejviditelnější. Jestli budou všechny peníze, které vynaloží, stačit na to, aby prorazil svůj strop, nikdo nemůže říct jistě. Zatím se mu to ale ještě nikdy nepovedlo. V prezidentské volbě hrají opravdu velkou roli debaty. A právě proto se Babišovi při tom oznámení, že bude kandidovat, tak trochu klepal hlas.